«جیران» در شبکه مستند

 

«جیران» مستند پرتره‌ای از سارا باباجانزاده پیشکسوت هنر حصیربافی در بابل چهارشنبه 15 مرداد ساعت ۲۱:۳۰ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.
«جیران» مستند پرتره‌ای از سارا باباجانزاده پیشکسوت هنر حصیربافی در بابل چهارشنبه 15 مرداد ساعت ۲۱:۳۰ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.
«جیران»  به تهیه کنندگی و کارگردانی سید عبدالله موسوی تاکامی پرتره‌ای از سارا خاتون باباجانزاده است؛ هنرمندی با بیش از ۴۲ سال تجربه در حصیربافی که با پیگیری و حمایت میراث فرهنگی و ایجاد امکانات و بسترهای مناسب، حصیر را از پیشه اجدادی به حرفه‌ای میراثی تبدیل و به عرصه نمایشگاهی و تجاری ورود پیدا کرده است.
حصیربافی ازجمله دست بافته‌های زنان و مردان روستایی استان‌های شمالی در قدیم بشمار می‌رفت که امروزه همانند بسیاری از صنایع‌دستی دستخوش تجددگرایی و مدرنیته شدن سبک زندگی‌ها شده و اکنون به‌ ندرت در برخی از روستاهای مازندران به‌ ویژه در مرکز استان رایج یافت می‌شود.
در مازندران از نوعی حصیر به نام «کُوب» برای زیرانداز استفاده می‌شود و برای بافت «کوب» از گیاهان خودرو چون «گاله» ‌و «واش» که در باتلاق‌ها و آب بندان‌ها می‌روید استفاده می‌کنند. بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی در مازندران و ایران قدمت حصیربافی به بیش از هفت هزار سال می‌رسد.
«جیران» کاری از شبکه مستند سیماست که امشب ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه مستند پخش و فردا ساعت ۹:۳۰ از این شبکه تکرار می‌شود.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها