پخش مستند پرتره عثمان محمدپرست پیشکسوت موسیقی مقامی از شبکه مستند

نغمه دوتار خراسان در تلویزیون می پیچد

 

مستند «میان دو منزل» به تهیه کنندگی و کارگردانی بهروز سبط رسول پرتره ای از استاد عثمان محمدپرست از معدود اساتید بازمانده موسیقی مقامی کشور یکشنبه 11 اردیبهشت ساعت 21 پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند،  سبط رسول در اینباره گفت:  این مستند پرتره مروری بر زندگی  و اندیشه های هنرمند بزرگ و دوتارنواز خراسان عثمان محمدپرست است و به سفارش شبکه مستند برای تجلیل از ایشان ساخته شده است.

وی افزود: «میان دو منزل»  در 50 دقیقه با استفاده از تصاویر آرشیوی و در گفت و گو با دوستان، خانواده ، فعالان گردشگری و اساتید موسیقی خراسان به فصل هایی از زندگی  اثرگذار این هنرمند پیشکسوت پرداخته است.

بهروز سبط رسول گفت: در فرصت کوتاهی که دست داد سعی کردیم بخش های مختلفی از زندگی استاد را مرور کنیم،  تولید کار به دلیل کهولت سن استاد و البته عدم دسترسی به آرشیوهای باکیفیت و همینطور نبود تصویر از کنسرت های خارجی ایشان با دشواری هایی همراه بود، اما با همکاری همگی و البته کمک حداکثری دختر استاد محمدپرست موفق شدیم کار را به سرانجام برسانیم.

این عضو خانه موسیقی افزود: همچنین نکاتی مهم در فیلم وجود دارد مانند اشتباه پزشکی که موجب فلج شدن استاد شده بود که به دلیل عدم رضایت ایشان نتوانستیم لایه های زیرین  این ماجرا را بررسی کنیم.

سبط رسول عضو خانه موسیقی و نوازنده موسیقی سنتی است و پیش از این «خنیاگر عاشق» ش  از شبکه مستند پخش شده مستندی که به زندگی محمدرضا اسحاقی گرجی  استاد موسیقی مازندران پرداخته است. این  کارگردان که  بیش از ۲۸ جایزه  داخلی و خارجی در کارنامه کاری اش دارد  تهیه و کارگردانی  «میان دو منزل»   را بر عهده داشته و از دیگر عوامل این مستند می توان به شهرام وثوق حجازی: دستیار کارگردان ، محمد رمضانی نشتیفانی: دوربین  اشاره کرد.

عثمان محمد پرست 1307 در طایفه "بای" که طایفه‌ای دامدار و چادرنشین هستند متولد شد، او آثار مطرح و معروفی از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های این دیار را اجرا کرده  و از نخستین کسانی است که مقام نوایی  را اجرا کرد.  

مستند پرتره این هنرمند  به مناسبت عید سعید فطر در جدول پخش قرار گرفته و یکشنبه 11 اردیبهشت ساعت ۲۱ از شبکه مستند پخش می شود ، تکرارش هم روز بعد ساعت 8 خواهد بود. 

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها