زندگی و زمانه «شهریار» در شبکه مستند

 

در روزگرامیداشت زبان و ادب فارسی؛
 مستند «هنگامه شمردن ستاره‌ها » ویژه پاسداشت استاد «شهریار»  پخش می‌شود
مستند  اولدوز سایاراق (هنگامه شمردن ستاره ها) ویژه بزرگداشت مقام استاد «شهریار» 25 اردیبهشت ماه  در روزگرامیداشت زبان و ادب فارسی ساعت 21:00 از قاب شبکه مستند سیما پخش می‌شود.
تکرار این مستند تلویزیونی نیز چهارشنبه 28 اردیبهشت ماه ساعت 19:30 پخش خواهد شد.
تهیه‌کننده مستند تلویزیونی اولدوز سایاراق (هنگامه شمردن ستاره ها) مصطفی رزاق کریمی، کارگردان آن قربانعلی طاهرفر و مجری طرح این مستند نیز سعید وزیری است.
به گفته طاهرفر، این مستند روایتی متفاوت از شاعرانگی لحظه‌های ناب زندگی بزرگترین غزل سرای معاصر استاد محمد حسین شهریار را پیش مخاطبین به نمایش می‌گذارد و راز جاودانگی، اشعار و ابیات استاد ملک سخن را بلا واسطه و از زبان خود استاد  حکایت می‌کند.
همچنین در این مستند پرتره فراز و نشیب‌های زندگی شهریار و تاثیر و تاثرش در مقاطع مختلف تاریخی از لحظه تولدش در انقلاب مشروطه، سقوط قاجار، اختناق رضاخانی، جنگ جهانی دوم، جریان پیشه وری تا ظهور انقلاب اسلامی به تصویر در میاد.
در زاویه دیگر، مستند تلاش کرده طریق سیر و سلوک این عارف وارسته  و مراتب کشف و شهودش در اشعار عرفانی و رثائی را  به زبان ساده به شیفتگان هنر و ادبیات عرضه بدارد. 
این مستند از مجموعه 10 قسمتی  «چونان سرو» است که به سفارش شبکه مستند سیما و به تهیه کنندگی مصطفی رزاق کریمی درباره 10 چهره  از مفاخر برجسته فرهنگی و علمی کشور تهیه شده است.
مشاور رسانه‌ای مجموعه «چونان سرو» صدرا صدوقی روزنامه نگار حوزه اندیشه و تاریخ است.
سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به «شهریار» از شاعران شیعی و ایرانی معاصر است که اشعار فاخری درمدح اهل بیت سروده است.
 «علی‌ای همای رحمت» از مشهورترین اشعار او در وصف امام علی(ع) است.همچنین منظومه «حیدربابایه سلام» (سلام بر حیدربابا) از اشعار معروف او به زبان آذری است.
«شهریار» در گونه‌های غزل، قصیده، قطعه، مثنوی، رباعی و نیمایی شعر سروده و از حافظ و نیما نیز تأثیر پذیرفته است.
این شاعر و ادیب فقید، در سال ۱۳۶۷شمسی در تهران درگذشت و پیکرش به تبریز منتقل و در مقبرۀ الشعرای این شهر دفن شد.
۲۷ شهریورماه، سالروز درگذشت شهریار به عنوان روز «شعر و ادب» در تقویم ملی ایران ثبت شده است.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها