به اضافه مستند - سری سوم

به اضافه مستند - 25 - نقد مستند رزمی چنین

«به اضافه مستند» به تهیه کنندگی محمد حسین میری و کارگردانی محمدرضا رضاییان با اجرای علی صدری نیا با پخش مستندهای دیده نشده در تلویزیون به بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند خواهد پرداخت.

مستند «رزمی چنین»، روایتی از تلخ و شیرین مستندسازی بحران است و با تکیه بر پشت صحنه سه مستند شاخص بحران که در ماجرای جنگ در سوریه و عراق ساخته شد، روایتی نزدیک و عینی از خطرات و سختی‌های مستندسازان جنگی را ارائه می‌دهد. در این مستند نیمه بلند، با بررسی فیلم‌های شاخصی نظیر «ابومهدی مهندس» ساخته وحید فراهانی، «ایرانیان مرتد» به کارگردانی حمید عبدالله‌زاده و «پل» ساخته امیرحسین نوروزی، جنس مستندسازی جنگ مورد بررسی قرار گرفته و آموزش‌های لازم برای ساخت چنین فیلم‌هایی موشکافی می‌شود.

با ظهور پدیده داعش و آغاز جنگ در سوریه و عراق، بسیاری از مستندسازان کشورمان بر اساس رسالتی که از شهید آوینی به ارث برده بودند، وارد جبهه‌های جنگ‌ شدند و با نمایش ابعاد واقعی دشمنی داعش با مسلمانان، دست این دشمن را برای جهانیان رو کردند. مطمئناً ساخت چنین مستندهایی از نزدیک‌ترین فاصله به جنگ و بحران، خطرات جانی بسیار زیادی برای عوامل آن دارد. این موضوع سوژه جدیدترین مستند مهدی مطهر شده است.

کارگردان : مهدی مطهر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها