معرفی کتاب
مستندسازان سخن می‌گویند

ماهیت فیلم‌سازی مستند با فیلم‌سازی داستانی متفاوت است و بر اساس روند شکل‌گیری نیز دنیای متفاوتی دارند. آنچه در این مجموعه گرد آمده، گفتگوهایی با برخی از مستند سازان است. مطالب اثر در سیزده فصل تدوین شده و طی آن، مستندسازان از شور و عشقی وصف‌ناپذیر به مستندسازی سخن می‌گویند و تجارب خود را در اختیار مخاطب می‌گذارند.

دسته‌بندی: سینما
موضوع: سینمای مستند
نویسنده : لیز استابس
مترجم : شاپور عظیمی
قطع: وزيري
سال انتشار: ۱۳۹۳
نوع جلد: نرم
تعداد صفحات: ۱۶۴
ادامه مطلب...
کتاب شکل شناسی و گونه شناسی فیلم مستند

«شکل‌ شناسی و گونه ‌شناسی فیلم مستند» کتابی به قلم احمد ضابطی جهرمی است که در آن شکل، ساختار، روش‌ها و مضامین مربوط به فیلم مستند در آن آموزش داده شده است. از احمد ضابطی جهرمی، کتاب‌های درس های کارگردانی ایزنشتین(نیلوفر)، پژوهش هایی در شناخت هنر ایران(نشر نی)، زیبایی شناسی، تاریخ و نظریه های تدوین فیلم(دانشگاه صدا و سیما)، مباحثی در سینمای مستند(دانشگاه صدا و سیما)، موجود می‎باشد. دسته‌بندی: سینما
عنوان: شکل شناسی و گونه شناسی فیلم مستند
موضوع: سینمای مستند
نویسنده : احمد ضابطی جهرمی
قطع: وزیری
سال انتشار: ۱۳۹۳
تعداد صفحات: ۳۲۸

کتاب تاریخ سینمای مستند اریک بارنو

نویسنده کتاب پروفسور اریک بارنو که استاد بازنشسته دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه کلمبیا آمریکاست، چشم اندازهای پیدایش، تکامل و توسعه این نوع فیلم را از عصر لومیر تا دوره رواج مستندهای تلویزیونی تصویر می کند و در آن به جریان ها و جنبش های گوناگون مستندسازی در جهان می پردازد

 

دسته‌بندی: سینما

عنوان: تاریخ سینمای مستند

موضوع: سینمای مستند

نویسنده : اریک بارنو

مترجم : احمد ضابطی جهرمی

ناشر: سروش

قطع: رقعی

سال انتشار: ۱۳۹۳

تعداد صفحات: ۵۳۴

 

کتاب: هنر دقت (کلام و تصویر در مردم نگاری)

مباحث گوناگونی در کتاب «هنر دقت (کلام و تصویر در مردم نگاری)» در قالب فصل‌های مختلف گنجانده شده که از جمله آن می‌توان به انسانشناسی تصویری و امر نادیدنی، گفتگویی درباره فیلم مردم‌نگارانه و کتاب‌نامه انسانشناسی تصویری اشاره کرد.
در خلاصه‌ای از این کتاب آمده است: نویسندگان کتاب در پی آن هستند که چگونه می‌توان حس همکاری مردم را برانگیخت تا امکان ضبط تصاویری واقع‌گرا فراهم شود، آنها را به مشارکت در تولید فیلم تشویق کرد و به کمک آنها فیلمی درباره خودشان ساخت.

موضوع: سینما در قوم شناسی
نویسنده : مایکل اوپتیس و احمد الستی
مترجم : محمد همتی
ناشر: کتاب پارسه (سبحان)
سال انتشار: ۱۳۹۴
تعداد صفحات: ۲۲۸

کتاب: دین در سینمای شرق و غرب
مکاتب شرقی (هندو، بودا، لامائیسم، تائو، کنفسیوس و شینتو)- مکاتب غربی (مسیحیت، یهودیت و فرقه های وابسته)
ناشر کتاب : مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما- اداره کل پژوهشهای اسلامی

سال نشر : 1396
شمارگان : 1500
تعداد صفحات : 748
تاریخ ثبت : چهارشنبه 22 آذر 1396
تاریخ ویرایش : چهارشنبه 22 آذر 1396
کتاب: کاریز سینما
مجموعه مقالات و یادداشت‌های محمدرضا محقق

در این کتاب که مجموعا در برگیرنده 12مقاله و یادداشت و گفت‌وگو با نویسنده در حوزه سینماست، موضوعات متنوعی در حوزه سینما و دین، فلسفه فیلم، مفهوم عشق در ادبیات و سینما، تجلی امر قدسی در میدان تصویر، بازآفرینی متون مقدس در حوزه هنر هفتم و... را می‌توان شاهد بود.

از جمله ویژگی‌های مقالات این کتاب، واکاوی و نقد مفاهیم مندرج در بطن هویت سینمای ایران همچون معناگرایی، معنویت پردازی و نیز ردیابی و پی‌جویی تعامل میان هنر سینما و سایر هنرها، خاصه ادبیات و شعر است.

 

کتاب: راهنمای عملی عکاسی
نويسنده:رحیم دانایی
 
 

فهرست فصل ها: شناخت دوربین و تجهیزات عکاسی، موضوع های عمومی عکاسی، عکاسی پیشرفته

کتاب: عکاسی مستند
آموزش، تحلیل و نقد عکاسی مستند ایران و جهان
نويسنده: علی اکبر شیر ژیان
 
 
این کتاب معطوف به عکاسی مستند است و در آن تلاش شده تا تصویری روشن از واقعیات عکاسی مستند در مقوله فراگیری، نقد و تحلیل ارائه شود.
کتاب: تاریخ نوین سینمای مستند

کتاب «تاریخ نوین سینمای مستند» نوشته بتسی ا. مک‌لِین و با ترجمه‌ی گروهی به سرپرستی مازیار اسلامی از سوی انتشارات رونق منتشر شده است .

 

تاريخ سينماي مستند جهان، آکنده از فراز و فرودهاي انديشمندانه است که با تاريخ کشورهايي که هريک در اين سينما حرفي براي گفتن داشته‌اند، پيوند خورده است. سينماي مستند، سينماي روايت‌ها است، روايت‌هايي به خصوص از نوع زندگي، غم و شادي، جنگ و صلح و از نوع يافتن حقيقت در سرزمين‌هاي دور يا نزديک. کتاب تاريخ نوين سينماي مستند، در طي فصل‌هاي گوناگون، به بازنگري تاريخي سينماي مستند يک صد و ده ساله پرداخته است. شيوه‌هاي براي انديشيدن به فيلم مستند، مستند براي تلويزيون، ورود ويدئو، سينماي حقيقت محور، سنت مستند درقرن بيست و يکم از محورهاي اصلي کتاب است.