کتاب: کاریز سینما
مجموعه مقالات و یادداشت‌های محمدرضا محقق

در این کتاب که مجموعا در برگیرنده 12مقاله و یادداشت و گفت‌وگو با نویسنده در حوزه سینماست، موضوعات متنوعی در حوزه سینما و دین، فلسفه فیلم، مفهوم عشق در ادبیات و سینما، تجلی امر قدسی در میدان تصویر، بازآفرینی متون مقدس در حوزه هنر هفتم و... را می‌توان شاهد بود.

از جمله ویژگی‌های مقالات این کتاب، واکاوی و نقد مفاهیم مندرج در بطن هویت سینمای ایران همچون معناگرایی، معنویت پردازی و نیز ردیابی و پی‌جویی تعامل میان هنر سینما و سایر هنرها، خاصه ادبیات و شعر است.

نقدهای سینمایی نیز علاوه بر زبان معیار خاص خود، بعضاً به آثار مهم تاریخ سینمای ایران (همچون «شب‌های روشن») اشاره دارند و خود رهیافتی بر ارزش‌های سخت افزارانه و نرم‌افزارانه این آثارند. گرچه این نوشتارها به جهت قالب ارائه‌شان در مطبوعات از حس و حال ژورنالیستی خالی نیست، ‌در عین بار معنایی و فکری، از بیان و مصادیق ژورنالیستی هم بهره‌مند است.

از جمله عناوین مقالات و مطالب کتاب می توان به تحقیقی درباره تصویرسازی سینمایی شعر معاصر، نقد و تحلیل فیلم سینمایی «شب‌های روشن»، بزرگداشتی برای علی حاتمی، تأملاتی در باب زیرساخت‌های ‌مبانی فکری آوینی و هیچکاک، درآمدی بر جلوه‌های دراماتیک عاشورا در سینما، تأملاتی در مواجهه سینمای ایران و آرمان‌های ملی، درنگی در مقوله بازآفرینی هنرورزانه مفاهیم و معارف معنوی و متون دینی، تاملاتی درنشانه شناسی سینما و قرآن، بازاندیشی مبادی و اصول سینما در بستر تجربه دینی، درنگی در سیر تطور تصویر روحانیت در سینمای ایران و... اشاره کرد.

ادامه مطلب...
کتاب: راهنمای عملی عکاسی
نويسنده:رحیم دانایی
 
 

فهرست فصل ها: شناخت دوربین و تجهیزات عکاسی، موضوع های عمومی عکاسی، عکاسی پیشرفته

کتاب: عکاسی مستند
آموزش، تحلیل و نقد عکاسی مستند ایران و جهان
نويسنده: علی اکبر شیر ژیان
 
 
این کتاب معطوف به عکاسی مستند است و در آن تلاش شده تا تصویری روشن از واقعیات عکاسی مستند در مقوله فراگیری، نقد و تحلیل ارائه شود.
کتاب: تاریخ نوین سینمای مستند

کتاب «تاریخ نوین سینمای مستند» نوشته بتسی ا. مک‌لِین و با ترجمه‌ی گروهی به سرپرستی مازیار اسلامی از سوی انتشارات رونق منتشر شده است .

 

تاريخ سينماي مستند جهان، آکنده از فراز و فرودهاي انديشمندانه است که با تاريخ کشورهايي که هريک در اين سينما حرفي براي گفتن داشته‌اند، پيوند خورده است. سينماي مستند، سينماي روايت‌ها است، روايت‌هايي به خصوص از نوع زندگي، غم و شادي، جنگ و صلح و از نوع يافتن حقيقت در سرزمين‌هاي دور يا نزديک. کتاب تاريخ نوين سينماي مستند، در طي فصل‌هاي گوناگون، به بازنگري تاريخي سينماي مستند يک صد و ده ساله پرداخته است. شيوه‌هاي براي انديشيدن به فيلم مستند، مستند براي تلويزيون، ورود ويدئو، سينماي حقيقت محور، سنت مستند درقرن بيست و يکم از محورهاي اصلي کتاب است.