کتاب تاریخ سینمای مستند اریک بارنو

کتاب تاریخ سینمای مستند اریک بارنو

نویسنده کتاب پروفسور اریک بارنو که استاد بازنشسته دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه کلمبیا آمریکاست، چشم اندازهای پیدایش، تکامل و توسعه این نوع فیلم را از عصر لومیر تا دوره رواج مستندهای تلویزیونی تصویر می کند و در آن به جریان ها و جنبش های گوناگون مستندسازی در جهان می پردازد

 موضوع: سینمای مستند
نویسنده : اریک بارنو
مترجم : احمد ضابطی جهرمی
ناشر: سروش
قطع: رقعی
سال انتشار: ۱۳۹۳
تعداد صفحات: ۵۳۴

از آنجا که سینمای مستند دوره های متفاوتی را گذرانده و در کشورهای مختلف نما ساخته است، اریم بارنو نیز به طور رضایت بخشی به نهضت های مستندسازی در انگلستان، روسیه، آلمان، آمریکا، فرانسه، سوئد، هلند، ژاپن، کانادا، لهستان و کشورهای دیگر می پردازد.

نویسنده این کتاب با داشتن اطلاعات دست اول و دانش تالیفی نسبتا وسیع از سینمای مستند، دوره های تاریخی آن را با وقایع مهم اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی پیوند می زند. به علت برخورداری از ویژگی های بالا، مطالعه این کتاب نه تنها برای مستندسازان و دانشجویان سینما و تلویزیون بلکه برای مورخان و پژوهندگانی که فیلم مستند برایشان منبع غنی اطلاعات و دانش است نیز مسلماً سودمند واقع خواهد شد.

یکی از ویژگی های بارز ترجمه کتاب این است که با توسعه و چاپ ادبیات و متون سینمای مستند در ایران ، به ویژه به منظور آشنایی بیشتر مستندسازان و مستند پژوهان کشورمان با تجربه ملل دیگر در فیلمسازی مستند، می توان شاهد تاثیر آن در کیفیت هنری و رونق تولیدی این نوع فیلم در میهن ما بود.

کتاب «تاریخ سینمای مستند» در پنج بخش ؛ نگاهی به عجایب، تصاویر در حال عمل، خشم و هیاهو، عدسی تیره و تار و وضوح دقیق به نگارش درآمده است که هر فصل به طور کامل خواننده را با دنیای سینمای مستند آشنا می سازد و مراحل تولید یک مستند خوب را به تصویر می کشد.

کلمات کلیدی:

نظر دادن

نظر

  • فاطمه شکیبازاده
    فاطمه شکیبازاده

    کتاب تاریخ نوین سینمای مستند هم نوشته خوبیه. توضیحاتشو اینجا می تونید بخونید
    http://wimdb.ir/Article/Details/36

    سلام، بله با شما موافقیم اولین کتابی هم که معرفی کردیم همین کتاب بود https://goo.gl/J3CBrj