کتاب: مستندسازان سخن می‌گویند

کتاب: مستندسازان سخن می‌گویند

ماهیت فیلم‌سازی مستند با فیلم‌سازی داستانی متفاوت است و بر اساس روند شکل‌گیری نیز دنیای متفاوتی دارند. آنچه در این مجموعه گرد آمده، گفتگوهایی با برخی از مستند سازان است. مطالب اثر در سیزده فصل تدوین شده و طی آن، مستندسازان از شور و عشقی وصف‌ناپذیر به مستندسازی سخن می‌گویند و تجارب خود را در اختیار مخاطب می‌گذارند.

دسته‌بندی: سینما
موضوع: سینمای مستند
نویسنده : لیز استابس
مترجم : شاپور عظیمی
قطع: وزيري
سال انتشار: ۱۳۹۳
نوع جلد: نرم
تعداد صفحات: ۱۶۴

کتاب «مستندسازان سخن می‌گویند» (DOCUMENTARY FILMMAKERS SPEAK) نوشته لیز استابز (LIZ STUBBS) توسط شاپور عظیمی ترجمه و راهی بازار نشر می‌شود.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه این کتاب بیوگرافی از مستندسازان ارائه می‌دهد یا شیوه کاری آنها را بررسی می‌کند، خاطرنشان کرد: در واقع پیش از آغاز گفت‌وگوها خانم استابز مقدمه‌ای از بیوگرافی و آثار مصاحبه‌شوندگان را طرح می‌کند و در ادامه شیوه کاری آن‌ها را طی پرسش‌هایی دقیق مورد بررسی قرار می‌دهد.

عظیمی با اشاره به اینکه سینمای مستند ایران دچار کمبود منابع تحقیقاتی است و ترجمه منابع لاتین کمک زیادی به مستندسازان می‌کند، تصریح کرد: در میان سینماگران داستانی و مستندساز این نکته که پس از ساختن یکی دو فیلم دیگر نیازی به آموزش وجود نداشته باشد، به ثبت رسیده است، در حالی که هیچ گاه آموزش فیلم‌سازی را نباید متوقف ساخت، بلکه در هر سن و سال و جایگاهی فیلمسازان داستانی و مستند به آموزش نیاز دارند.

او در پایان گفت: لازم است که جدیدترین منابع را بتوان ترجمه کرد و در اختیار فیلم‌سازان قرار داد. یادمان باشد که رابطه ما با سینمای جهان به گونه‌ای نیست که از معیارهای سینمای غرب به طور کامل تبعیت کنیم، اما اگر پند لقمان به فرزندش را در خاطر داشته باشیم آن وقت هیچ اشکالی ندارد که دانش سینمایی را از آن سوی آب‌ها نیز بیاموزیم.

 

کلمات کلیدی:

نظر دادن