زیبایی های روستای گره گوابر اشکورات رودسر

زیبایی های روستای گره گوابر اشکورات رودسر

زیبایی های روستای گره گوابر اشکورات رودسر

بیننده عکس هایی زیبا از امید رجبی پور کشایه باشید. آقای رجبی پور گره گوابر را اینگونه توصیف می کند:

این روستا با روستاهای لامشکن و میان لنگه و آغوزبن کندسر همسایه بوده و در32 کیلومتری بخش رحیم آباد و47 کیلومتری جنوب غربی شهرستان رودسر واقع شده است.

نام این روستا از چشمه ای زیبا و بزرگ که در وسط محل واقع شده نشأت گرفته است. قبل از آبادی آن سراسر این منطقه پوشیده از جنگل سرسبز راش بوده است همچنین گوزن هایی که به اصطلاح محلی به آنها گاو گفته می شد آن جا آب می خوردند،  بعدها مردم در جواب صدای گاوها از کدام طرف می آید؟! می گفتند: از گاو گوره ور، یعنی از جایی که گوزن ها آب می خوردند که این اصطلاح گاو گوره ور بعدها به گره گوابر تغییر نام یافت؛ البته تعبیر های دیگری نیز هست که این تعبیر به دلیل تحقیقات انجام شده صحیح تر بنظر می آید.

روستای گره گوابر و روستاهای همجوار آن که حدودا بیست روستا هستند، سرسبزترین و زیباترین نقطه اشکورات محسوب می شوند.

محصول فندق گره گوابر به علت درشت و پر مغز بودن در بازارهای بزرگ کشور معروف است  همچنین گل گاو زبان نیز بعد از فندق یکی از محصولات پر درآمد این روستا محسوب می شود.

این روستا دارای دو اثر تاریخی به نامهای جورچال (جواهر چال) و خمیردکان (آثار کوره هایی که مردم  با آنها و با خاک رس کوزه های سفالی و تنور و ... درست می کردند وجود دارد) می باشد که به ثبت ملی نیز رسیده است.

این روستا با دارا بودن شورای اسلامی، دهیاری،پایگاه بسیح، کتابخانه و کانون فرهنگی هنری یکی از روستاهای نمونه در انجام کارهای فرهنگی در سطح شهرستان و استان است بطوری که در دو سال 93 و 94 به عنوان روستای نمونه فرهنگی در استان گیلان معرفی شدند.

گره گوابر با برگزاری انواع کلاس های آموزشی و فرهنگی و برگزاری انواع مسابقات ورزشی وبرگزاری جشنواره شکرانه فندق وگل گاوزبان برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی پیشتاز فرهنگی محسوب می شود و همچنین همبستگی اجتماعی و شاد زیستن و مهمان نوازی از خصوصیات بارز مردم با صفای روستای گره گوابر است.

این روستا با داشتن سه نفر آزاده سرافراز و چندین جانباز در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران نقش شان را ایفاد کردند.

 

موارد مرتبط

نظر دادن