مرور خطبه های نماز جمعه آیت الله خامنه ای پس از واقعه طبس در شبکه مستند

 

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، قسمت جدید مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» به خطبه های نماز جمعه آیت الله خامنه ای در 12 اردیبهشت ماه 1359 اختصاص دارد که 7 روز بعد از حمله نظامی آمریکا به خاک ایران و زمین گیر شدن نیروهای آن در کویر مرکزی ایران برگزار شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در این خطبه تأکید می کنند: «تجربه بزرگ و پرهیجانی که بارها و بارها برای بشریت تکرار شده پیدایش و رشد و سپس افول تمدن ها است. در قرآن کریم اشاره به قدرت ها و حکومت های باطل در چندین مورد و در هر مورد با بیان های قاطع و کوبنده ای شده است. آن قسمتی که امروز بحث ما را تشکیل می دهد این است که یک قدرت در صورتی که ظلم و ستم پیشه کند پایه های هستی و استقلال او سست می شود.»ایشان در ادامه به اشاره به وقایع تاریخی یادآور می شوند: «کاخ عظمت فرعون در مقابل ندای حق موسی به تزلزل درآمد. مردم عادی این را به طور عمیق مشاهده نمیکنند بلکه بینندگان تاریخ، هوشمندان و بهتر از همه کتاب خدا آن را برای ما بیان می کند.»آیت الله خامنه ای به سوره انبیا اشاره می کنند که در این باره درس آموزنده ای به ما می دهد. همچنین چند آیه از قرآن کریم تلاوت می کنند که به داستان اقوام ستمکاری که افول کرده اند اشاره دارد. ایشان می فرمایند: «این آیات را در ذهنتان بسپرید و ماجرای حمله مفتضحانه دزدان آمریکایی را در واقعیت عینی زندگی تان مشاهده کنید. این دو را با هم مقایسه کنید و نتیجه گیری کنید.»

ایشان ادامه می دهند: «بین مستکبران و مستضعفان یک مبارزه در می گیرد. همانطور که دیروز ملت ایران با رژیم پهلوی در حال مبارزه بود و همانطور که دولت اسلامی ایران در مقابل امریکا این طاغوت بزرگ زمان و این شیطان بزرگ به مبارزه مشغول است. طبق وعده قرآن مستضعفان مقاوم و مبارز بر مستکبران پیروز خواهند شد. این وعده را پس از گذشت زمانی که مبارزه ادامه پیدا کرد به راستی درمی یابیم.»

به گفته آیت الله خامنه ای «خداوند در قرآن می گوید مسفران را هلاک می کنیم، مسرفان که هستند؟ قرآن اینگونه برای ما معنا می کند؛ مسرفان کسانی هستند که در زمین فساد ایجاد می کنند و صلاح ایجاد نمی کنند. مثل همین رژیم طاغوتی ستمگر که امروز بر آمریکا حکومت می کند و بر بخش عظیمی از دنیا هم غیرمستقیم حکومت می کند.»

در ادامه خطبه نماز جمعه سال 59 ایشان تصریح می کنند: «در ادامه چه کسی تصور میکرد که دستگاه نظامی مجهز و مرتب آمریکا در بیابان های طبس و در کویر مرکزی ایران آنچنان دچار فضاحت و شرمندگی بشود که ما رفتیم از نزدیک آن فیلهای پولادی را دیدیم و آیه کریمه قرآن بی اختیار به یاد انسان می آید: أَلَمْ تَرَ كَیْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِأَصْحَابِ الْفِیلِ»

آیت الله خامنه ای می افزایند: «در دو طرف جاده یزد و طبس لاشه های هواپیماها و هلی کوپترها که تلی از خاکستر شده اند و اجساد مردگانی بر زیر آن تل خاکستر بوده است و شاید هم همین الان باشد. این ها به قصد تجاوز آمده بودند. دزدانی آمده بودند شبیخون بزنند و بروند مزد بگیرند. وای از بدبختی بشر...»ایشان در پایان اعلام می کنند: «جوانان مسلمان ما در خیابان های لندن امروز نماز جمعه خواهند خواند و در مقابل سفارت شعائر اسلامی را بر پا خواهند داشت. دیگر نماز جمعه را دشمن نمی تواند بفهمد، آن نیرویی که از نماز به دست می آید، دیگر دشمن نمی تواند توی ابزارهای مادی خود ارزیابی وتقویم کند. شما خدا را یاری کردید خدا هم که وعده اش راست است شما را یاری کرد که دلیلش ماجرای طبس است پس چون چنین است هیچکس بر شما پیروز نمی شود.»

«تاریخ شفاهی ایران» مربوط به خطبه های نماز جمعه آیت الله خامنه ای در 12 اردیبهشت ماه 1359، یکشنبه پنجم اردیبهشت همزمان با سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس ساعت 22:30 از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و دوشنبه ششم اردیبهشت ساعت 8:30 بازپخش می شود.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها