روایتی از آهنگری سنتی شغلی رو به فراموشی در «آه و آهن»

 

 

«آه و آهن» با پخش از مجموعه «سینما حقیقت» وضعیت شغلی رو به فراموشی را روایت می کند.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، سعید حبیبی کارگردان مستند «آه و آهن»، درباره این مستند توضیح داد: موضوع این فیلم درباره آهنگری سنتی به عنوان یکی از مشاغلی است که با گسترش صنعت و تکنولوژی رو به فراموشی می رود.

وی افزود: برای بررسی این موضوع به سراغ چند آهنگر قدیمی شهر آمل رفتیم و از نزدیک با شرایط کار و دشواریهای آن و ابزاری که برای استفاده درکشاورزی و دامداری تولید میکنند، آشنا شدیم.

این مستندساز یادآور شد: همچنین در این مستند، به این مسئله می پردازیم که چرا با توجه به مشکلات بیکاری جوانان، کسی دیگر به سراغ چنین مشاغلی نمی رود؟!

حبیبی تأکید کرد: در «آه و آهن» سعی کردیم با اطلاعاتی که از آهنگران قدیمی ارائه می کنیم، تصویری از آهنگری سنتی و ارتباط آن در شکل گیری ویژگیهای شخصیتی این آدمها به عنوان آهنگر نمایش دهیم. چرا که این شغل نیز به واسطه حضور و دوام آنها تا به امروز باقی مانده است.

این مستندساز در پایان گفت: در طول تحقیق و آشنایی با کاراکترهای مستند، به تفاوتهایی در شرایط کار و ادامه فعالیت آنها پی بردیم که در طول فیلم مقایسه ای بینشان انجام شد که به صورت غیر مستقیم، مخاطب با آن روبرو می شود.

«آه و آهن» تولید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی شنبه 24 مهر در قالب مجموعه «سینما حقیقت» ساعت 21 از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و یکشنبه 25 مهر ساعت 10 و جمعه 30 مهر ساعت 17 بازپخش می شود.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها