پخش مستند تحسین شده «زندگی در خور موسی» از شبکه مستند

 

مستند تحسین شده «زندگی در خور موسی» ساخته حجت طاهری درباره زندگی پرنده های جزیره خور موسی برای اولین بار از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.

حجت الله طاهری کارگردان فیلم مستند زیست محیطی «زندگی در خور موسی» درباره ویژگی های این مستند به روابط عمومی شبکه مستند گفت: این فیلم مستند درباره 6 گونه فراوان پرنده در مناطقی به اسم «قبر ناخدا»، «قمر» و «دارا» در جزیره خور موسی است. جزیره خور موسی در جنوب ماهشهر است و این فیلم در بهار و تابستان سال های 92 تا 94 فیلمبرداری شد.

وی افزود: ما توانستیم زندگی پرندگانی با نام های «اگرت ساحلی»، «کفچه نوک»، «پرستوی دریایی کاکلی»، «پرستوی دریایی پشت دودی» و «سلیم خرچنگ خوار» را از مرحله تخم گذاری تا زمان تولد در جزیره خور موسی با ۱۶ دوربین فیلمبرداری کنیم.

این مستندساز تصریح کرد: شرایط آب و هوایی محل تصویر برداری در هنگام کار غیر قابل تحمل بود. گرم و مرطوب بودن منطقه، در هنگام تصویر برداری فیلم، که  آخر بهار و تابستان و اوج گرما و رطوبت بود، از دشواری های این کار بود.

طاهری یادآور شد: تعداد بالای دوربینهای تصویر برداری و نیاز آنها به شارژ و دور بودن از مناطق مسکونی، از دشواریهای دیگر کار بود. با بالا بودن تعداد دوربینهای تصویر برداری، حجم انبوه راشهای گرفته شده، گاهی به روزانه نود ساعت میرسید که حجم راشهای، تدوین کار را بسیار طولانی میکرد.

وی درباره دلایل موفقیت این اثر توضیح داد: یکی از مهمترین دلایلی که این فیلم را مورد توجه قرار داد این بود که ما تصاویری که نمونه آن کمتر دیده شده اند به تصویر درآوردیم و در واقع فاصله فیلمساز و پرندگان اندک بود و شاید کمتر فیلمساز فعال در این عرصه تا این اندازه به سوژه نزدیک شده بود.

این مستند در نهمین جشنواره «سینما حقیقت» با ۶ عنوان در صدر فهرست نامزدهای این جشنواره سینمایی بود و توانست تندیس جشنواره و دیپلم افتخار را در بخش مستند نیمه بلند دریافت کند. همچنین کاندید 6 جایزه از جشن خانه سینما بود که موفق به دریافت جایزه بهترین تصویر برداری شد.

«زندگی در خور موسی» که جایزه بهترین دستاورد فنی و بهترین کارگردانی را از جشنواره بین‌المللی فیلم سبز از آن خود کرده، جمعه هفتم آبان ساعت 20 روی آنتن شبکه مستند می رود و شنبه هشتم آبان ساعت 14 بازپخش می شود.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها