بازخوانی سخنرانی مرحوم حجت الاسلام جعفر شجونی در سال 59

 

«تاریخ شفاهی ایران» به مناسبت درگذشت مرحوم حجت الاسلام جعفر شجونی از اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و جمعیت مؤتلفه اسلامی قسمت جدید خود را به پخش تصاویری آرشیوی از ایشان اختصاص داده است.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، به گفته سیدمهدی مویدی، تهیه کننده این برنامه، حجت الاسلام جعفر شجونی در سال 1359 در دوره نخست مجلس شورای اسلامی نماینده مردم کرج بودند که طبق روال هفتگی سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، در جمعه 14 آذر 1359 را برعهده داشتند.

وقتی رسانه های گروهی خبر سخنرانی شجونی را پیش از خطبه های نماز جمعه اعلام کردند شخصی با ایشان تماس می گیرد و از او میخواهد درباره سوره عادیات صحبت کند و شجونی هم با اشاره به این موضوع صحبت خود را آغاز می کنند و می گویند: باید برای مردم و با مردم سخن گفت، با معیار بودن خداوند.

حجت الاسلام شجونی به داستان یک قوم یاغی به نام بنی سلیم که پیش از اسلام در اطراف مدینه مستقر بودند، اشاره می کند که با ظهور اسلام منافع خود را در خطر دیدند و تصمیم گرفتند با 12 هزار نفر از نیروهایشان مدینه را ویران کنند و پیامبر (ص) و اسلام را از بین ببرند.

پیامبر سه فرمانده در نظر گرفت که هر کدام رفتند از رویارویی با دشمن ناامید شدند و از تعداد بالای متجاوزان خبر دادند. اما فرمانده چهارم که حضرت علی (ع) بود با استفاده از تاکتیک حمله در شب، توانست با عده 200 نفر از مسلمانان آنها را شکست دهد.

«تاریخ شفاهی ایران» سه شنبه 18 آبان ساعت 18 از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و چهارشنبه 19 آبان ساعت 8:30 بازپخش می شود.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها