«یک چکه ماه» روایتی از زندگی افراد موفقی است که گذشته متفاوتی داشته اند

 

«یک چکه ماه» روایتی از زندگی افراد موفقی است که گذشته متفاوتی داشته اند/ به آدمها برچسب نزنیم
نازنین پیرکاری «یک چکه ماه» را مجموعه مستندی معرفی کرد که گرچه تولید آن با دشواری هایی روبرو بوده اما می کوشد با روایتی از زندگی افرادی که در حال حاضر موفق هستند و در گذشته با فراز و نشیبهایی روبرو بوده اند، امید را به مخاطبان خود تزریق کند.
نازنین پیرکاری تهیه کننده و کارگردان «یک چکه ماه» در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره این مجموعه رمضانی شبکه مستند توضیح داد: هدف این مستند تزریق امید به مخاطبان است. خیلی ها هستند که در زندگی شکست خورده اند یا مسیر اشتباهی رفته اند و انگیزه ای برای تغییر احساس نکرده اند یا شرایط برایشان مهیا نبوده است. ما با ساخت این مستند و نشان دادن افرادی که در شرایط بد بوده اند یا در مسیر بدی قرار داشته اند و جرقه ای در زندگی شان به تغییر آنها منجر شده، این نکته را به مخاطبان منتقل می کنیم که آنها هر موقع بخواهند می توانند تغییر کنند.
وی افزود: جرقه اولیه این کار از محرم سال گذشته زده شد که مشغول فکر کردن به زندگی یاران کربلا بودم و از خود می پرسیدم ما به ازای امروزی افرادی مثل حر چه کسانی می توانند باشند؟ این شد که تصمیم گرفتم سراغ انسان هایی بروم که به زندگی، مسیر درست و راه کمال برگشته اند و درباره آنها مستند بسازم.
این مجری و بازیگر، ادامه داد: ساختار «یک چکه ماه» مستند مشاهده گری است که گاه گفتگو محور می شود و در آن بخشی از زندگی آدمهایی را روایت می کنیم که گذشته ای داشته اند که از به تصویر کشیدن آن پرهیز کرده ایم. بلکه زندگی گذشته را فقط از زبان کاراکترها می شنویم و زندگی فعلی شان را در گفتگو با افراد خانواده، نزدیکان، همکاران و... به نمایش گذاشته ایم.
پیکاری با بیان اینکه قصد داشتیم به مناطق مختلف و حتی خارج از تهران برویم، یادآور شد: در این سری برنامه های شهرستان ما هماهنگ نشد و سوژه هایمان فرصت همکاری نداشتند. بنابراین در ماه رمضان امسال فقط سراغ تهرانی ها رفته ایم و در سری های بعدی به شهرستان خواهیم رفت.
سوژه های بسیاری را از دست دادیم و انتخابمان محدود بود
تهیه کننده و کارگردان این مستند تأکید کرد: یکی از بزرگ ترین دشواری هایی که این کار داشت این بود که ما سوژه های بسیاری پیدا می کردیم که کاملا مناسب برنامه ما بودند اما به خاطر جو خانوادگی و شرایطشان حاضر به آمدن جلوی دوربین نبودند. برخی دیگر هم خودشان با ما همکاری می کردند اما خانواده شان رضایتی برای ظاهر شدن مقابل دوربین نداشتند. بنابراین ما انتخاب های محدودی داشتیم و سوژه های بسیاری را از دست دادیم.
وی در پایان گفت: امیدوارم فرهنگسازی شود و وقتی فردی به موفقیت می رسد، از سخن گفتن درباره آنچه بر او گذشته نترسد و مردم هم به اینکه او با وجود معضلات پیشین خود، حالا در کدام نقطه ایستاده توجه کنند. اگر این فرهنگ در جامعه ایرانی گسترده شود و به آدمها برچسب زده نشود، راه برای ساخت این مستندها که می توانند بسیار تاثیرگذار باشند هم هموار خواهد شد.
مجموعه «یک چکه ماه» تولید جدید شبکه مستند، در 13 قسمت 26 دقیقه ای در ایام ماه مبارک رمضان روزهای زوج ساعت 22:30 روی آنتن می رود.


عوامل این مستند عبارتند از برنامه ریز و دستیار كارگردان: على آشتیانى، تصویربردار: امین باقرى، مهدى رضایى، صدابردار: مجید نجاتى، تدوین: بنیامین قچاق، صادق عابدى، صالح بهشتى، صداگذار: سامان شهامت، مدیر تولید : مرتضى اهل شهر، عكاس: فاطمه هاشمى، تحقیق و پژوهش: حبییه یوسفى، گل سا بحرى، مائده تقوایى، دستیار تهیه: مصطفى تفكر.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها