ویژه‌برنامه‌های شبکه مستند در روز جهانی قدس

 

شبکه مستند ویژه‌برنامه‌هایی برای آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس در نظر گرفته‌اند که به ترتیب در جدول پخش قرار می‌گیرند.

«ساعت 6 به‌وقت واشنگتن» مستندی است که جمعه 10 خرداد ساعت 10 از شبکه مستند پخش می‌شود؛ این ویژه‌برنامه به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امیرحسین نوروزی به مذاکرات کمپ دیوید و تأثیرات آن می‌پردازد.

«لابی صهیونیستی در ایالات‌متحده» در چهار قسمت حدوداً یک‌ساعته توسط شبکه «الجزیره» ساخته‌شده و به بررسی فعالیت‌های مخفیانه رژیم صهیونیستی در آمریکا در پوشش اندیشکده‌ها و لابی‌های آمریکایی می‌پردازد.

پخش این مستند با فشارهای رژیم صهیونیستی بر قطر از پخش این مستند جلوگیری کرد و شبکه الجزیره اعلام کرد که برای پخش این مستند با «چالش‌های حقوقی» روبرو شده است.

اهمیت این مستند به حدی بوده که آن‌طور که روزنامه «هاآرتص» پارسال گزارش داد، چند فرد ذی‌نفوذ حامی رژیم صهیونیستی در سفر به دوحه، تلاش کرده‌اند تا امیر قطر را مجاب کنند که از الجزیره را از پخش این مستند منع کند.

خبرنگار سازنده این مستند بانام مستعار «تونی»، برای آنکه بتواند به لابی‌های صهیونیستی فعال در آمریکا نفوذ کند، خود را فردی حامی رژیم صهیونیستی جا زده است.

پخش این مستند از هفته گذشته آغازشده و جمعه‌ها ساعت 16 روی آنتن می‌رود.

پخش مجموعه مستند «باریکه نور» هم به مناسبت روز قدس از یکشنبه 5 خرداد ساعت 19:45 در شبکه مستند شروع‌شده است.

«باریکه نور» به تهیه‌کنندگی سعید غفاری در ۶ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای تهیه‌شده و نخستین مستندی است که به تاریخ شفاهی فلسطین، سی سال حضور جریان‌های اسلامی مقاومت در خاک فلسطین و مبارزات مردم این سرزمین با اشغالگران پرداخته است.

این مستند بر محور خاطرات آن‌هایی مبتنی است که آخرین نسل از ساکنان فلسطین به شمار می‌روند و بعدها مجبور به مهاجرت شدند. ما خاطرات این مردم از روزهای سکونت و بعد از مهاجرت اجباری از زبان خودشان مرور خواهد کرد.

«باریکه نور» به دنبال حلقه‌های مفقوده و نکته‌های ناگفته‌ای درباره تاریخ فلسطین است و همین دغدغه ما را به این سمت برد که مستندی درباره این کشور بسازیم.

این مستند که از تولیدات شبکه مستند سیماست و قسمت پایانی آن جمعه 10 خرداد ساعت 19:45 پخش می‌شود.

 

 

خیانت و خرافات در یک مستند

سری جدید مجموعه مستند «بهتر می‌شود» به کارگردانی دری رضایی با موضوع عادت‌های اجتماعی به سفارش شبکه مستند در ۱۳ قسمت ۲۶ دقیقه‌ای تولید می‌شود.

به گزارش ایسنا، دری رضایی با بیان این خبر گفت: «بهتر می‌شود» مجموعه‌ای است که در هر قسمت به دنبال سوژه‌ای می‌رود و به رفتارهای غلط اجتماعی و عادات نادرست شهروندان می‌پردازد، در سری دوم هم در هر قسمت مستندساز، فرزاد خوشدست، به دنبال سوژه‌ای می‌رود و مردم علاوه بر آشنا شدن با مرحله پیش‌تولید یک اثر، مشکلات اجتماعی را از نگاه یک مستندساز می‌بینند.

او با بیان اینکه پیش تولید سری جدید «بهتر می‌شود» آغاز شده است، تصریح کرد: در حال تحقیق و نگارش و همچنین پیدا کردن سوژه هستیم و «همه چیز دانی»، «بی‌نظمی»، «حسادت»، «یک کلاغ و چهل کلاغ»، «خود درمانی»، «اعتیاد به فضای مجازی»، «رفتار با همسایگان»، «خیانت»، «خرافات»، «طمع»، «لاکچری»، «عمل های زیبایی» و «بددهنی» موضوعاتی هستند که در سری دوم به آنها پرداخته می‌شود.

رضایی گفت: همیشه دوست دارم بیشتر با مردم در رابطه باشم و نظر آنها را بدانم، صفحه اینستاگرام «بهتر می‌شود» راهی برای ارتباط گروه ما با مخاطب است و از همین طریق نظرات مثبت و سازنده بسیاری را شنیده‌ام، تا جایی که من شنیده‌ام مخاطب «بهتر می‌شود» را دوست دارد و با آن ارتباط برقرار می‌کند، اما انتقادات را هم با کمال میل برای پیشرفت دیدگاه و ساختار کارهایم پذیرا هستم.

رضایی سال ۹۱ کتاب «نوعی نگاه درباره سینمای عباس کیارستمی» را منتشر کرد و از دیگر اقدامات او می‌شود به تهیه مجموعه مستند «در حبس» و فیلم مستند «زنی که نام ندارد» اشاره کرد.

 

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها