عزاداری اباعبدالله چگونه به زندگی مردم برکت می‌بخشد؟

 

کارگردان مستند «ساعت شلوغی»، روایت 1000 سال عزاداری امام حسین را از زبان «برج ساعت ساری» بیان می‌کند.

به گزارش تسنیم، علی مدهوشیان کارگردان این فیلم مستند درباره فیلم خود گفت: مستند «ساعت شلوغی» روایتی از حال و هوای شهر ساری در ایام محرم است؛ در ابتدای فیلم، احوالات مردم را قبل از ماه محرم نشان می‌دهیم و سپس می‌بینیم که در ایام نزدیک به عزاداری اباعبدالله رنگ و بوی شهر چگونه تغییر می‌کند؛ سیاه‌پوش می‌شود، بسیاری از هیئت‌ها به جنب و جوش پذیرایی از عزاداران می‌‌افتند و ... در حقیقت، در این فیلم، بسیاری از آیین‌های سنتی و مذهبی مردم برای عزاداری را نشان می‌دهیم.

وی ادامه داد: تمام این روایت که در فیلم آمده است، از زبان برج ساعت ساری است که قدمتی هزار ساله دارد. این برج از سال‌ها پیش تا به امروز شاهد بسیاری از اتفاقاتی بوده که در ساری رخ داده است؛ یکی از همین مناسبت‌ها عزاداری امام حسین است که در گرداگرد این برج رخ می‌دهد. اکنون نیز به سنت قدیم، همه مردم ساری از شهرستان‌ها و روستاهای اطراف در کنار این ساعت جمع می‌شوند و عزاداری می‌کنند.

این کارگردان و مستندساز در مورد تغییر زمان اکران فیلم خود توضیح داد و گفت: این مستند قرار بود شب هشتم ماه محرم به نمایش دربیاید اما با من تماس گرفتند و گفتند که باید اصلاحاتی داشته باشد؛ در ابتدای فیلم، یک موسیقی شاد از رادیو پخش می‌شد که مناسب زمان پخش آن نبود. به دوستان گفتم که اگر قرار باشد این صدای رادیو حذف شود، کل روند فیلم دچار تغییر می‌شود چرا که این موسیقی، روند زندگی مردم قبل از ماه محرم را نشان می‌داد. اکنون با اتفاق نظر و با اصلاحاتی که انجام شده است، این مستند امشب ساعت 20 از شبکه مستند پخش می‌شود.

 

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها