در نشست «فیلم خبر» مستند «همه چیز درباره آرزو» مطرح شد:

 

کتایون جهانگیری کارگردان «همه چیز درباره آرزو» عنوان کرد که این فیلم درباره پلنگی به نام آرزو است که پزشکان بر سر کشتن یا جراحی او برای زنده ماندن دچار اختلاف می‌شوند.

در ابتدای این نشست که مجری_کارشناس آن شاهین امین بود، کتایون جهانگیری کارگردان «همه چیز درباره آرزو» که درباره پلنگی به نام آرزو است و آسیب جدی دیده است، گفت: محیط زیست دغدغه من است، اگر قابل باشم خودم را فعال محیط زیست می‌دانم ضمن اینکه طبیعت را دوست دارم و عاشق حیوانات هستم. درباره «همه چیز درباره آرزو» هم باید بگویم که این اثر در سال ۹۵ کلید خورد و در ارتباط با امداد و نجات حیات وحش بود. وقتی از ماجرای این پلنگ باخبر شدم به محیط زیست گیلان زنگ زدم و پرس و جو کردم در آن هنگام به من گفتند آرزو را به تهران فرستاده‌اند. وقتی پیگیر شدم به من گفتند او زنده نمی‌ماند اما وقتی به دفتر صید و شکار مراجعه کردم، متوجه شدم تصمیم گرفته‌اند که او را جراحی کنند درواقع حساسیت زیادی روی این مسأله به وجود آمده بود.

وی افزود: جامعه دامپزشکی و علمی رقابت شدیدی دارند به همین ترتیب در این ماجرا یک طرف می‌گفتند آرزو باید کشته شود تا درد بیشتری نکشد و یک طرف دیگر می‌گفتند او باید جراحی شود. در این میان من هم تصمیم گرفتم به فیلمبرداری وقایع بپردازم اما مسئولان امر به من گفتند اگر می‌خواهی فیلمی بسازی باید به تنهایی فیلمبرداری کنی که من هم پذیرفتم هرچند کار بسیار سختی بود. موقع جراحی آرزو هم پزشکان به قدری استرس داشتند و در تکاپو بودند که دوست داشتم موقع تدوین این استرس به تماشاگر منتقل شود.

جهانگیری توضیح داد: زمان فیلمبرداری باید حواسم را به همه چیز جلب می‌کردم به همین ترتیب آن روز چیزی حدود چهار ساعت دوربین روی دستم بود.

وی افزود: جراحی آرزو، بهمن ماه انجام شد و رهاسازی او در آبان ۹۶ اتفاق افتاد از همین رو ما تا دی ماه ۹۶ مشغول فیلمبرداری بودیم. در همین جا ذکر این نکته ضروری است که باید عاشق باشی تا بتوانی مستند بسازی به ویژه مستند حیات وحش، از طرفی هم باید صبور باشی. جنس کار ما هم مقداری فرق می‌کرد یعنی در یک بخشی از ساخت این فیلم ما در جنگل بودیم و پنج ساعت صرف رفت و آمد به یک سکانس کردیم. تازه چیزی که همانجا متوجه شدم این بود که ما جنگل‌های هیرکانی را از دست داده ایم که بسیار دردناک است البته من در این چندساله به وضعیت مناطق هیرکانی انتقاد کرده‌ام ولی توجهی نمی‌شود.

این مستندساز با بیان اینکه داستان «همه چیز درباره آرزو» داستان بی انتهای حیات وحش است، گفت: دیدن یک پلنگ از نزدیک بسیار هیجان انگیز است البته پلنگ‌ها بسیار خجالتی و پنهانکار هستند. آرزو هم بسیار باهوش بود. برایم جالب بود که به ۲ دوربین من نگاه و آنها را مقایسه می‌کرد و متوجه می‌شد که دوربین های ما آزاری به او نمی‌رساند.

وی در پایان گفت: دوست دارم فیلمم را خیلی ها ببینند. «همه چیز درباره آرزو» فیلمی ساده، روان و صمیمی است که روایت تقریبا خطی دارد.

 

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها