سفر نوروزی به کردستان با «همسایه آسمان» شبکه مستند

 

شبکه مستندسیما این‌بار به سراغ کردستان رفته است و با ساخت مجموعه مستند «همسایه آسمان» جاذبه‌های طبیعی و گردشگری این استان غربی کشورمان را معرفی کرده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز شبکه مستند سیما همانند سال‌های قبل مجموعه مستندهایی را تدارک می‌بیند؛ یکی از موضوعات مهمی که چند سالی است در مستندهای تولیدی شبکه مستند مورد توجه قرار دارد، پرداختن به جاذبه‌های طبیعی و گردشگری کشورمان است؛ امسال نیز شبکه مستند با تولید مجموعه جدیدی با عنوان «همسایه آسمان» به معرفی بخشی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری کشورمان پرداخته است؛ همسایه آسمان به کارگردانی سیدحمید کاشانی و تهیه‌کنندگی آرش جعفریان تولید شده است.

آرش جعفریان، تهیه‌کننده و مستندساز از ساخت مجموعه مستند جدیدی به نام «همسایه آسمان» خبر داد و گفت: این مجموعه مستند 15 قسمتی درباره جاذبه‌های گردشگری کل استان کردستان است و تصاویر بکر و دیده‌نشده‌ای از جاذبه‌های طبیعی شهرستان‌های مختلف این استان زیبای کشورمان را به تصویر می‌کشد؛ از جمله جاذبه‌های گردشگری که در این مجموعه می‌بینید می‌توان به چشمه بل، غار کرفتو، چهل چشمه و ... اشاره کرد.

وی با اشاره به هدف خود از ساخت این مجموعه گفت: ما به دنبال رواج گردشگری در استان‌های مختلف کشورمانیم و دوست داریم با نشان‌دادن جاذبه‌های طبیعی از هموطنان خود دعوت کنیم تا از نزدیک برای دیدن آن بیایند و بدین واسطه صنعت گردشگری نیز رونق پیدا کند؛ «دروازه خورشید» یکی از مجموعه‌هایی بود که از استان سیستان و بلوچستان قبلاً برای شبکه مستند ساختیم و با استقبال بسیار خوبی همراه بود.

جعفریان ادامه داد: مدل تصویربرداری این مستند شهرستان به شهرستان است؛ البته از آنجا که تراکم جاذبه‌ها در شهرستان‌های مختلف استان متفاوت است تلاش کردیم تا روند نرمالی را از جاذبه‌های مختلف ارائه کنیم؛ به عنوان مثال قرار نیست که در قسمتی چند جاذبه گردشگری و طبیعی بسیار بکر و عالی را ببینیم و در قسمت دیگری دستمان خالی باشد؛ تلاش کردیم تا هر قسمت از این مجموعه از جذابیت خوبی برخوردار باشد و بیننده را با جاذبه‌های خوبی آشنا کند.

او در مورد مزیت «همسایه آسمان» نسبت به دیگر مستندهایی که از جاذبه‌های گردشگری ایران ساخته می‌شود، گفت: ما در 2 بخش پرداخت به سوژه‌ها و تولید، تفاوت فاحشی با دیگر مستندها داریم و این مسئله وجه تمایز «البرزیست» به عنوان مجری طرح این مستند است؛ در نوع پرداخت به موقعیت‌ها باید بگویم تنها تیمی موجودیم که به صورت منسجم کل استان کردستان را دست می‌گیریم و جاذبه‌هایش را به صورت کلی بیرون می‌کشیم؛ در حقیقت، در دیگر مستندها جاذبه‌های گردشگری کل ایران دیده می‌شود؛ از خراسان گرفته تا هرمزگان و خوزستان، این موضوع در حالی است که ما کل استان کردستان را مورد بررسی قرار دادیم و تقریباً همه جاذبه‌های گردشگری آن را به تصویر کشیدیم؛ این تفاوت بسیار بزرگی است و نشان از تحقیق و پژوهش دقیق تیم تولید دارد؛ به عبارت بهتر شما باید به طبیعت بکر منطقه و پتانسیل‌های گردشگری استان مسلط باشید و با چیدن خط سیر دقیق آن را در قالب تصویر بیاورید.

این تهیه‌کننده مستند تصریح کرد: سبک متفاوت برنامه‌سازی ما و جه تمایز دیگر این مجموعه است؛ ما در گروه خود به سفر کردن تمرکز می‌کنیم؛ یعنی دو ماشین مجهز را در این مجموعه می‌بینید که در حال حرکتند و بیننده با تماشای آن به اطلاعات بیشتری نظیر مسافت جاذبه‌ها، مسیری که باید انتخاب کند، مدل جاده و ... آشنا می‌شود؛ این موضوع در حالی است که در برنامه‌های دیگر ناگهان می‌بینیم که مجری می‌گوید «سلام؛ در منطقه فلانیم»؛ بیننده با دیدن این مستند اطلاعات زیادی کسب نمی‌کند و فقط می‌فهمد که مثلاً در کلاردشت فلان جاذبه طبیعی دارد؛ ما در کردستان به سبک خاص سفرکردن over landing به معنای سفرهای طولانی‌مدت برای شناخت جاذبه‌های گردشگری با خودروهای Off-road می‌پردازیم.

وی با اشاره به روند تولید این مجموعه مستند گفت: برای ساخت همسایه آسمان نزدیک به 40-45 روز در کردستان بودیم و حدود 5-6 هزار کیلومتر سفر به مناطق مختلف داشتیم؛ این مجموعه 15 قسمت حدوداً 50 دقیقه‌ای است و برای پخش در ایام نوروز از شبکه مستندسیما آماده شده است. کارگردان این اثر سیدحمید کاشانی و مجری این طرح البرزیست است.

این مجموعه مستند از روز جمعه یکم فروردین ساعت 22 روی آنتن شبکه مستند می‌رود و بازپخش آن روز بعد 10 صبح است.

 

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها