کشف سلطان مار ایران در شبکه مستند

 

تهیه‌کننده و کارگردان مستند «دنیای علی غلامی» می‌گوید این فیلم داستان تبدیل تهدیدها به فرصتها است؛ مارهایی که اسباب ترس و وحشت مردم بودند، علی غلامی را به شهرت ملی و بین‌المللی رسانده‌اند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، باکس شبکه مستند از شنبه 24 اسفندماه نوروزی شده است و تولیدات جدید این شبکه که برای این ایام آماده شده است روی آنتن می‌رود؛ یکی از این تولیدات، مستند «دنیای علی غلامی» است که به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مهدی الیاسی و طرح و تحقیق محمود زنگنه ساخته شده و برای علاقه‌مندان به مستندهای حیات‌وحش در شبکه مستند تولید شده است.

مهدی الیاسی کارگردان این فیلم مستند گفت: مستند «دنیای علی غلامی» روایتی بی‌واسطه و کاوشگرایانه از شخصیت، فعالیت‌ها و اشتغال‌زایی «علی غلامی ارجنکی» معروف به سلطان مار ایران است که نوروز 99 از شبکه مستند پخش می‌شود. این فیلم به زندگی مردی می‌پردازد که سال‌ها با مارهای سمی زندگی کرده و علاقه‌اش به خزندگان و فعالیتش در این زمینه به کشف سه گونه جدید مار منجر شده‌‎ است.

وی ادامه داد: این فیلم داستان تبدیل تهدیدها به فرصتها است؛ مارهایی که برای اهالی چهارمحال و بختیاری به معنای خطر و اسباب ترس و وحشت بوده‌اند، علی غلامی و خانواده‌اش را به شهرت ملی و بین‌المللی رسانده‌اند.

الیاسی با اشاره به ساختار این فیلم مستند گفت: در این مستند سعی شده است که بدون هیچ واسطه‌ای به شخصیت اول این فیلم نزدیک شده و دنیای او که گره‌خورده با محیط‌زیست و خزندگان است را به تصویر بکشیم؛ او به شدت شیفته خزندگان است و از جوانی در پی یک حادثه ساده به مارها علاقه‌مند می‌شود و آرام آرام به «حاجی مارگیر» و سپس به سلطان مار ایران تبدیل می‌شود. جالب است بدانید که او این قدر با مارها عجین شده است که حتی فرزندانش نیز به نوعی در همین زمینه فعالیت می‌کنند.

این تهیه‌کننده و مستندساز با اشاره به روند ساخت فیلم مستند خود گفت: تصویربرداری این فیلم در 10 روز انجام شد و در تهران، اصفهان و چهارمحال و بختیاری تصویربرداری داشتیم. این مستند 45 دقیقه‌ای در دو فصل ساخته شده است. تحقیق و پژوهش آن 6 ماه طول کشید و تلاش کردیم از اسناد و آرشیو غنی استفاده کنیم. باید بگویم که روایت فیلم‌مان پرتحرک و خوش ریتم است و تلاش کردیم تا کاری کنیم که مخاطب از دین این فیلم خسته نشود؛ در هر سکانس بیننده با صحنه‌ها و اتفاقات جدیدی روبه‌رو می‌شود که تعلیق و کشش خاصی برایش ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که فیلم را تا پایان همراهی کند.

عوامل ساخت این مستند عبارتند از: طرح و تحقیق: محمود زنگنه، تصویربرداران: الهام صفی و علی الیاسی بختیاری، تدوین: نیما شوشتری، دستیار تدوین: فرحناز زندی، صدابردار: فرهاد الیاسی بختیاری، دستیار تصویر: میثم صفی، تهیه کننده و کارگردان: مهدی الیاسی بختیاری

مستند «دنیای علی غلامی» روز چهارشنبه 28 اسفندماه ساعت 22 به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت و بازپخش آن نیز روز پنج‌شنبه ساعت 10 خواهد بود. این مستند همچنین روز جمعه 15 فروردین ساعت 21 نیز بازپخش می‌شود.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها