نقد نژادپرستی حاکم بر آمریکا در شبکه مستند/ پخش «من کاکا سیاه تو نیستم»

 

شبکه مستند شنبه 10 خرداد ساعت 21 با پخش مستند «من کاکا سیاه تو نیستم» به‌ نقد نژادپرستی حاکم بر کشور آمریکا می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس، مستند سینمایی «من کاکا سیاه تو نیستم» به کارگردانی رائول پک، فیلم‌ساز اهل هائیتی، یکی از مهم‌ترین آثار سینمایی مرتبط با سیاه‌پوستان در سال‌های اخیر است. این مستند محصول سال 2016 کشور آمریکا است و دو جایزه بفتا و سزار بهترین مستند سال را گرفت و نامزد اسکار بهترین مستند هم شد.

این مستند که با بودجه 1 میلیون دلاری ساخته شد و به فروش 7.4 میلیون دلاری رسید، در نقد نژادپرستی حاکم بر کشور آمریکا ساخته‌شده است و یکی از نکات  مهم و جذاب آن در فرم متفاوت فیلم‌نامه است که سعی کرده مشکلات سیاه‌پوستان را از زاویه دید جیمز بالدوین فعال حقوق سیاهان ببیند.

مستندساز برای آن‌که وفاداری متن را به‌طور کامل به جیمز بالدوین حفظ کند، روش سختی را انتخاب کرده و ۳۰ سال پس از مرگ بالدوین، تقریباً تک‌تک جملات فیلم‌نامه را از بخشی از یک کتاب نیمه‌تمام وی برداشت کرده است.

نژادپرستی در ایالات‌متحده امریکا با تاریخ این کشور از بدو تأسیس و برده‌داری و حتی قبل از تأسیس و زمان مستعمره بودن، گره‌خورده است.

رنگین‌پوستان آمریکا تاکنون بارها با تظاهرات مختلف و حتی با برپایی آشوب از رفتار تبعیض‌آمیز و خشن پلیس آمریکا با رنگین‌پوستان، انتقاد کرده‌اند.

به‌تازگی هم  دستگیری انتشار فیلمی طولانی از رفتار خشن یک مرد سیاه‌پوست از سوی پلیس در شهر «مینیاپولیس» در ایالت «مینه سوتا» آمریکا دردسرساز شد،  فیلمی از صحنه دستگیری یک مرد سیاه‌پوست که نشان می‌داد زانوی پلیس  بدون توجه به ناله‌های مرد به مدت 7 دقیقه روی گردن فرد مظنون قرار داشته است. مرد رنگین‌پوست 40 ساله که «جورج فلوید» نام داشته، پس از انتقال به بیمارستان جان‌باخته است.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها