نگاه تخصصی «نردبان» به سینمای مستند

گفت وگو با مستندسازان مشهور دنیا

 

تهیه‌کننده برنامه نردبان شبکه مستند توضیحاتی در مورد تغییرات فصل جدید برنامه داد و گفت: گفت‌وگوهای اختصاصی با مستندسازان مشهور دنیا خواهیم داشت.

«اصغر احمدپور»، تهیه‌کننده برنامه «نردبان» با اشاره به آغاز پخش فصل جدید این برنامه از شبکه مستند درباره تغییرات آن نسبت به فصل اول گفت: مهمترین اتفاقی که این فصل نسبت به فصل اول داشته این است که سعی کردیم برنامه در حیطه تخصصی سینمای مستند پررنگ‌تر شود. در حقیقت سعی کردیم نگاه‌مان نسبت به تولید آثار مستند را تخصصی‌تر کنیم. البته این موضوع بدین معنی نیست که عامه مردم و علاقه‌مندان به سینمای مستند را فراموش کنیم بلکه تلاش کردیم ضمن حفظ نگاه آماتور، بخش‌های تخصصی بیشتری را در برنامه بگنجانیم. با همین رویکرد، در پرونده‌های جداگانه‌ای ژانرهای مختلف فیلم مستند را در برنامه نردبان مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای مثال به مرور سراغ پرونده مستندهای محیط‌زیستی، آیینی، جنگ و ... می‌رویم.

وی به مصاحبه‌های اختصاصی عوامل این برنامه با تعدادی از کارگردانان مطرح سینمای مستند در دنیا اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین اتفاقات برنامه نردبان در فصل جدید، گفت‌وگوهای اختصاصی با مستندسازان و نظریه‌پردازان مطرح سینمای مستند از اقصی نقاط دنیا است که تعدادی از این مصاحبه‌ها ضبط شده و بقیه نیز در حال ضبط است. این گفت‌وگو‌ها یکی از بخش‌های تخصصی هر قسمت است که هر هفته روی آنتن می‌رود. نظریه‌‌پردازانی را انتخاب کردیم که کتاب‌های ارزشمندی در حوزه سینمای مستند نوشته‌اند و همچنین با مستندسازانی گفت‌وگو کردیم که در جشنواره‌های A دنیا نامزد بوده و یا جایزه گرفتند. آنان در مصاحبه‌هایشان درباره وضعیت سینمای مستند در ایران و آثار تولیدی آن صحبت کرده‌اند.

او با معرفی تعدادی از مهمانان این بخش گفت: برای مثال گفت‌وگویی با خانم پترا کاستا داشتیم که مستند «لبه دموکراسی» او بسیار شناخته‌شده است. او نامزد بیش از 50 جشنواره معتبر بین‌المللی بوده و نامزد جایزه اسکار نیز به حساب می‌آید. همچنین در یکی دو قسمت آینده گفت‌وگویی از بیل نیکولز پخش خواهیم کرد که در آن صحبت‌های ارزشمندی در مورد سینمای مستند ایران و آثار آن انجام می‌دهد. علاوه بر این در «کارگاه تجربه» برنامه نردبان، مستر کلاس‌های معروف دنیا چه در بخش سینمایی و چه در بخش عکس را ترجمه، دوبله کرده و پخش می‌کنیم. باید اشاره کنم در بخش بین‌الملل، آقای حامد سلیمان‌زاده کمک‌های بسیاری به ما کردند.

احمدپور با تاکید بر آموزش‌محور بودن برنامه نردبان گفت: یکی از اهداف اصلی برنامه نردبان در فصل اول آن آموزش ساخت مستند به علاقه‌مندان بود. در فصل دوم سعی کردیم این ساختار آموزشی را نظام‌مند کرده و آموزش‌هایمان را در قالب یک بسته به علاقه‌مندان ارائه دهیم. برای مثال آموزش تصویربرداری فیلم مستند، سوژه‌یابی و ... را در بسته‌های جداگانه آموزشی عرضه می‌کنیم. در بخش کارگردانی نیز سراغ چند تن از کارگردان معروف و باتجربه سینمای ایران رفته‌ایم. در این زمینه تلاش کردیم تا مخاطبان و علاقه‌مندانی که در شهرستان‌ها هستند و احتمالا به کلاس‌های فیلم‌سازی دسترسی ندارند، از این طریق آموزش ببینند. صفحه اینستاگرامی برنامه فعالیت خود را آغاز کرده و یک صفحه نیز در سایت شبکه مستند در اختیار داریم که این کلاس‌ها را بارگذاری خواهیم کرد. شاید بهتر باشد بگویم حیات برنامه نردبان در فضای مجازی، 3 برابر بیشتر از حجم آن روی آنتن است.

این کارگردان و مستندساز در مورد تغییر دیگر فصل دوم نسبت به فصل اول نردبان گفت: در این فصل، فیلم‌های مستند بسیار خوبی را با حضور کارشناسان و منتقدین نقد و بررسی خواهیم کرد. برای انتخاب فیلم‌ها، دو شاخصه اصلی را درنظر گرفتیم؛ یکی اینکه از نظر کیفیت ساخت سطح بالایی داشته باشند و دوم این که در دسترس مخاطبان باشد تا به راحتی بتوانند آن را ببینند. همچنین بخش خبری مربوط به جشنواره‌های خارجی و داخلی مستند را در این فصل به صورت جدی دنبال می‌کنیم. در حقیقت ضمن معرفی جشنواره‌های بین‌المللی به مستندسازان، فراخوان‌های آنان را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

او از راه‌اندازی یک جشنواره فیلم‌سازی در برنامه نردبان خبر داد و گفت: جشنواره فیلمسازی نردبان راه‌اندازی شده است؛ بدین صورت که همه علاقه‌مندان و به ویژه کسانی که در شهرستان‌ها حضور دارند و قصد دارند فیلم مستند بسازند باید یک فیلم 5 دقیقه‌ای برایمان بفرستند. گروهی 5 نفره از داوران فیلترشان کرده و افراد قوی را به تهران دعوت می‌کنیم تا زیرنظر اساتید مستند بسازند و داوری شوند. از اواخر شهریورماه وارد تئاتر مستند خواهیم شد و چه بسا به تولید یک تئاتر مستند در برنامه نردبان برسیم.  

کارگردان مجموعه نردبان در مورد مجری این برنامه گفت: مجری فصل دوم برنامه، آقای حامد شکیبانیا است، او از مستندسازان شناخته‌شده کشور است و اثر تحسین‌شده «جایی برای فرشته‌ها نیست» جدیدترین فیلم مستند اوست. منتقد ثابت برنامه آقای امید بلاغتی است و هر هفته منتقد دیگری نیز مهمان برنامه است. در بخش عکس نیز‌ فردین نظری مدیریت محتوای برنامه را به‌عهده دارد. مهمترین ویژگی گروه تولید نردبان این است که همه عاشق مستندند و درگیری زیادی با آن دارند. علاوه بر این، ضبط تمام قسمت‌های برنامه در فرهنگسرای ارسباران خواهد بود و این مجموعه فرهنگی تعامل بسیار خوبی با ما داشتند.

 «نردبان» کاری از شبکه مستند سیماست که فصل دوم برنامه آن در 50 قسمت ساخته می‌شود. این برنامه جمعه‌ها ساعت 18 روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها