مدیر شبکه مستند: در تولید مستند بالنده‌ایم، در پخش و دیده شدن خیر/ "هزینه‌های پنهان" رقم نهایی تولید مستند را بالا برده است

 

 محسن یزدی با اشاره به چرخه معیوب پخش مستند گفت: امروزه رقم‌های نسبتاً بالایی برای مستند هزینه می‌شود که عمدتاً هزینه‌های پنهان است. 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محسن یزدی مدیر شبکه مستند سیما، در آستانه برگزاری پانزدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت درباره اهمیت سینمای مستند و جایگاه آن گفت: سینمای مستند به عنوان قالبی که می‌تواند در برخی حوزه‌ها حتی بیشتر از سینمای داستانی نقش ایفا کند، مدیومی است که برای کشور و آینده و آدم‌ها و مناسبات می‌توان روی آن حساب کرد. اما چنین اتفاقی، مستلزم آن است که هم تولیدکننده متوجه باشد که چه چیزی می‌خواهد بگوید و نمایش دهد و هم کسی که سرمایه‌گذاری تولید را به عهده دارد و هم پخش کننده اثر.

یزدی با تأکید بر اینکه «من معتقدم سینمای مستند امروز، در تولید یک سینمای بالنده است اما نه در پخش و دیده شدن.» ادامه داد: اکنون مشکل پخش را در سینمای مستند داریم. در دوره‌ای، در تولید هم دچار مشکل بودیم اما اکنون در هر سطحی اگر امکاناتش فراهم باشد می‌توانیم مستندهایی را حتی با پروداکشن‌های بزرگ و در ژانرهای مختلف با استانداردهای بالا تولید کنیم. بنابراین الان، مشکل اصلی مستند نه تولید، بلکه که پخش آن است.

او خاطرنشان کرد: شاید یک علتش این باشد که نگاه ما به تلویزیون درباره مستند، تا حالا بیشتر یک نگاه شعاری بوده است؛ همیشه می‌گوییم تلویزیون خانه مستند است اما در عمل خیلی به این حرف بها نداده‌ایم؛ چه بنده که مدیر تلویزیون هستم و چه مستندسازی که اثری را ساخته و استانداردهایش با تلویزیون کمی متفاوت است. منظورم از این تفاوت استانداردها در محتوا نیست؛ بلکه منظور این است که ساختار مستند جشنواره‌ای یک چیز است و مستند تلویزیونی چیزی دیگر.

مدیر شبکه مستند سیما تصریح کرد: به نظرم توجه به تلویزیون از سمت مستندسازان بیشتر شده است. البته اینکه تلاش کنیم تا اعتبار تلویزیون در بین مستندسازان بیشتر شود، وظیفه کسی مثل من است و باید شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنیم که معضل و بحران پخش مستند حل شود.

یزدی با اشاره به اینکه «امروز در ایران، رقم‌های نسبتاً بالایی و بیشتر از آنکه فکرش را بکنیم برای مستند هزینه می‌شود که عمدتاً هزینه‌های پنهان است.» تشریح کرد: شرکت‌ها، وزارتخانه‌ها و دولت‌ها و زیرمجموعه‌های مختلفش هزینه می‌کنند اما به جهت اینکه آثار تولیدی درست پخش نمی‌شوند و امکان پخش درستی ندارند یا به همدیگر وصل نیستند، این هزینه‌ها به یک معنا هدر می‌رود.

او در پایان با بیان اینکه «ما هنوز متوجه نشده‌ایم که مستند چقدر می‌تواند برای ما کارساز باشد»، تصریح کرد: نگاه من به مستند، نگاه منافع ملی است. البته که ممکن است فرد دیگری نگاه متفاوتی به مستند داشته باشد که در جای خود مؤثر است. اما من فکر می‌کنم با مستند، خیلی از مشکلات را می‌توان حل کرد؛ به شرطی که شکل پخش آن را درست کنیم و مستندسازان را هم به رسمیت بشناسیم.

پانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» از 18 تا 25 آذرماه با دبیری محمد حمیدی مقدم برگزار می‌شود.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها