ریشه یابی نام شهرها در یک مجموعه مستند

یارمحمدلو: ریشه یابی نام شهرها در یک مجموعه مستند

ریشه یابی نام شهرها در یک مجموعه مستند

 تهیه کننده و کارگردان مجموعه مستند «شهرنامه» گفت: در این مجموعه نام شهرهای ایران را بررسی کرده ایم.

محمود یارمحمدلو تهیه کننده و کارگردان «شهرنامه»، درباره این مجموعه تولیدی جدید شبکه مستند به روابط عمومی شبکه مستند گفت: موضوع «شهرنامه» بررسی نام شناسی نام شهرهای ایران است. ایده این مجموعه به سفرهای طولانی من در سراسر ایران به هنگام تولید مستند قبلی ام با نام «داستان زمین» بر می گردد که موضوع آن مجموعه نیز علم زمین شناسی در ایران بود.

وی افزود: حین تولید آن اثر ما مجبور بودیم مسیرهای طولانی را در جاده های کشورمان طی کنیم و در این سفرها وقتی با نام شهرهایی که چه از قبل می شناختمشان و چه اولین بار با آنها روبرو می شدم، به این موضوع فکر می کردم این نامها که از روبروی من میگذرد از کجا آمده اند؟ ادامه این کنجکاویها به اضافه تحقیقات اولیه، به نوشتن طرح مجموعه «شهرنامه» منجر شد.

این مستندساز درباره ساختار اثر خود توضیح داد: در «مستند شهرنامه» به دلیل چند جانبه بودن موضوع، اقتضاء میکرد که از شیوه ها و ساختارهای متفاوت مستند استفاد کنیم؛ مثل ساختار روایی به معنای اینکه بخشی از اطلاعات را راوی بیان کند، بخشی را کارشناسان از طریق مصاحبه و در مواردی هم تصاویر مستند محض سخن بگویند.

یارمحمدلو هدف خود از ساختن این مجموعه مستند را رمزگشایی از ریشه یابی نام های شهرهای ایرانی معرفی کرد و ادامه داد: در «شهرنامه» ما با هر شهری مثل یک انسان برخورد کردیم. هر انسانی یک گذشته ای دارد، دارای ویژگی خاصی است، با لهجه خاصی صحبت میکند و در حال حاضر هم ویژگی های زمان حال خودش را دارد و موضوع اصلی آنکه هر شهری را به  نامی میخوانند و...

وی در پایان تأکید کرد: ما با این الگو سراغ شهرها رفتیم و برای اینکه به گذشته شان پی ببریم از آثار بجا مانده از قدیم مثل بناهای تاریخی، امامزاده، مکانهای شهری و... سراغ گرفتیم. همچنین برای اینکه بفهمیم لهجه و زبان هر شهر چگونه است با مردم هر شهر صحبت کردیم و برای ریشه یابی نام هر شهر سراغ کارشناسان نام شناسی شهرها رفتیم.

دیگر عوامل مجموعه مستند «شهرنامه» عبارتند از تهیه کننده و کارگردان: محمود یارمحمدلو،  فیلمبردار: بهروز صمدمطلق،  موسیقی: محمد یعقوبی،  پژوهش و نویسنده گفتار متن: مسعود اعرابی، تدوین: محسن محمدی، فیلمبردار دوم: علی فیض آبادبی، گوینده گفتار متن: فرناز پارسایی، صدا بردار: مهرداد چراغی، مدیر تولید: اکبر آقا محمدی، تیتراژ: مهرداد شیخان، عکس: هدا صدر، دستیار فیلمبردار: مصطفا کمال پور، دستیار تولید: بهزاد محمدی، کارشناسان برنامه: دکتر مهراب رجبی، دکتر اسماعیل اسمعیل جلودار، سیمین معارف، سعید وزیری، ولی الله دهقان سانیج، فرزان احمد نژاد، قاسم قنبری، تهیه شده در شبکه مستند سیما.

چهار قسمت از مجموعه «شهرنامه» تولید جدید شبکه مستند سیما از سه شنبه اول تا جمعه چهارم فروردین هر شب ساعت 18:45 روی آنتن می رود و روز بعد ساعت 9:15 بازپخش می شود.

 

کلمات کلیدی:

نظر دادن