روایتی از آیین های ماه رمضان ترکمن صحرا و عشق مردم به اسبها در «برای مهمانی»

روایتی از آیین های ماه رمضان ترکمن صحرا و عشق مردم به اسبها در «برای مهمانی»

روایتی از آیین های ماه رمضان ترکمن صحرا و عشق مردم به اسبها در «برای مهمانی»

محمدرضا ‌کیوانفر کارگردان «آفتاب شمال» از مجموعه «برای مهمانی» در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره این مستند توضیح داد: در این مستند به معرفی آیین های ماه رمضان در ترکمن صحرا پرداخته شده و در کنار به تصویر کشیدن علاقه و ارتباط ترکمن ها به اسب، سبک زندگی مردمان منطقه شمال شرق کشور نیز معرفی شده است.
وی افزود: این مستند داستانی در ساختار روایی در شهرهای خواجه نفس، گمیشان، بندرترکمن و گنبد تصویربرداری انجام شده است.
این مستندساز ادامه داد: لوکیشن اصلی در محله ای قدیمی و زیبا در خواجه نفس بوده است و اسم مستند هم با تکیه بر اسم صحرای ترکمن و آفتاب دریای کاسپین به نام «آفتاب شمال» نامگذاری شد. این نام به نوعی استعاره از ماه رمضان به عنوان آفتاب در شمال کشور است.
کیوانفر با بیان اینکه از پیش تولید تا تدوین یک ماه و نیم برای این کار زمان گذاشته شده، یادآور شد: کارهایی که درباره اقوام تولید می شود جذابیت زیادی دارد. از لباس و جغرافیا گرفته تا رسوم خاص هر منطقه به ویژه که ترکمن صحرا در این زمینه بسیار جذاب است.
عوامل این مستند عبارتند از دستیار کارگردان: سید سهیل سیدین، تصویربردار: حمیدرضا کیوانفر، دستیار تصویر: مهرداد سدنی، مدیر تولید: مراد تورانی، دستیار تولید: پویا پورقاز، صدابردار: میلاد بادلی، صداگذاری: فریدون رومی، تدوین: بهرام عظیمی، عکاس: مصطفی حسن زاده، مجری طرح: سحر حسن زاده، بازیگران: فرشید کلته، آتیه آتابای، نسا برهان، محمدصدیق بندیشه.
قسمت جدید مجموعه «برای مهمانی» تولید شبکه مستند به تهیه کنندگی سیدمهدی مویدی دوشنبه 29 خرداد ساعت 22 از این شبکه روی آنتن می رود و سه شنبه 30 خرداد ساعت 9 بازپخش می شود.

کلمات کلیدی:

نظر دادن