«مشد عباس...بودن، نبودن» خاطره مشاغلی که فراموش می‌شوند

پخش بهترین مستند سال 96 از شبکه مستند سیما «مشد عباس...بودن، نبودن» خاطره مشاغلی که فراموش می‌شوند

«مشد عباس...بودن، نبودن» خاطره مشاغلی که فراموش می‌شوند

مستند نیمه بلند «مشد عباس...بودن، نبودن» بهترین مستند سال 96 از نگاه مخاطبان و برگزیده داوری چهارمین فصل نخستین جشنواره تلویزیونی مستند دوشنبه 24 اردیبهشت ساعت 22 از شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، «مشد عباس...بودن، نبودن» به کارگردانی سید هاشم مرتضویان در اصفهان تصویربرداری شده و به روند ورود فروشگاه‌های زنجیره‌ای به شهر سنتی اصفهان و اثرگذاری آن بر زندگی اقتصادی، معیشتی و فرهنگ بومی محلات این شهر پرداخته است.

مرتضویان درباره این مستند نیمه بلند گفت: در سالهای اخیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای با سرعتی غیرعادی در اصفهان وارد می‌شوند و حمایت دستگاه‌های دولتی نیز این روند را تسریع کرده‌است، در جریان این اتفاق لطمه‌‌ای جدی به اقتصاد سنتی این شهر واردشده و اکثر مشاغل خرد از بین رفته‌اند.

وی افزود: این مستند تغییر کسب‌وکار خرد، از بین رفتن آن‌ها در محلات و وضعیت اقتصادی و معیشتی کسبه براثر ورود فروشگاه‌های زنجیره‌ای را بررسی کرده است.

کارگردان مستند تحسین‌شده کارگردان «به‌وقت شام» ادامه داد: این مستند نشان می‌دهد که تمام کسب‌وکارهای خرد مانند «مشد عباس‌ها» کنار رفتند و دیگر از آن‌ها فقط یاد و خاطره‌ای در محله‌ها مانده است؛ سازندگان این مستند مخالفتی با توسعه شهری ندارند، اما جریانات پشت قضیه این فروشگاه‌ها موجب شده کسب‌وکار خرد از بین بروند و بخش خصوصی هم‌توان رقابت با آن‌ها را نداشته باشد.

«مشد عباس...بودن، نبودن» امشب ساعت 22 از شبکه مستند پخش می‌شود.

 

کلمات کلیدی:

نظر دادن