تدارک ویژه شبکه مستند در ماه مبارک رمضان

تدارک ویژه شبکه مستند در ماه مبارک رمضان

تدارک ویژه شبکه مستند در ماه مبارک رمضان

شبكه مستند براي ماه مبارك رمضان ویژه‌برنامه‌هایی ازجمله «تاريخ شفاهی ايران»، «يك پذيرايی ساده»، «برای مهمانی»، «يك چكه ماه» را در نظر گرفته است.

رمضان در آیینه اقوام ایرانی

مستند بازسازی «برای مهمانی» در 30 قسمت 30 دقیقه‌ای به آداب‌ورسوم اقوام ایران در ماه مبارک رمضان می‌پردازد.

هر قسمت از این مجموعه مستند به یکی از استان‌های ایران اختصاص دارد و تهیه آن به کارگردان‌های بومی سپرده‌شده است، «برای مهمانی» می‌کوشد آداب‌ورسوم مختلف اقوام که فراموش‌شده یا رو به فراموشی هستند را بازسازی کند.

این مجموعه مستند در گفت‌وگو با ریش‌سفیدان هر منطقه، تنوع فرهنگی و وحدت معنوی مردم ایران در ماه مبارک رمضان را معرفی خواهد کرد.

این مستند در ماه مبارک رمضان هر شب ساعت 22 و روز بعد ساعت 10 از شبکه مستند پخش خواهد شد.

 

«یک پذیرایی ساده» در شبکه مستند

کارگردان مجموعه‌های «شیرین بهار» و «ثمرِ قند» در ماه مبارک رمضان با ساخت مستند «پذیرایی ساده» سراغ غذاها و شیرینی‌های استان‌های مختلف کشور رفته است.

مهدی الیاسی تهیه‌کننده و کارگردان «یک پذیرایی ساده» این بار روایتگر نحوه طبخ غذاها و شیرینی‌های مخصوص ماه مبارک رمضان در نقاط مختلف کشورمان است و به فرهنگ غذایی استان‌های مختلف در ماه رمضان می‌پردازد.

این مستند که در بوشهر، شیراز، تبریز، اصفهان، مازندران، بندرعباس و شهرکرد فیلم‌برداری شده، با روایتی نو و ساختاری موجز و جذاب خرده‌فرهنگ‌های غذایی ایران در رمضان پرداخته است.

«یک پذیرایی ساده» تولید شبکه مستند در 15 قسمت 15 دقیقه‌ای تهیه‌شده و از 29 اردیبهشت هر شب به‌جز روزهای سه‌شنبه پس از اذان مغرب روی آنتن می‌رود.

 

کلاس‌های مواضع حزب جمهوری اسلامی در«تاریخ شفاهی ایران»

مجموعه پرمخاطب «تاریخ شفاهی ایران» برای روزهای ماه مبارک رمضان پخش کلاس‌های مواضع حزب جمهوری اسلامی دکتر محمدجواد باهنر را در دستور کار قرار داده است.

مهدی مؤیدی تهیه‌کننده «تاریخ شفاهی ایران» دراین‌باره گفت: کلاس‌های مواضع حزب جمهوری اسلامی که در ابتدا توسط شهید دکتر سید محمد حسینی بهشتی در محل ساختمان حزب جمهوری اسلامی برگزار می‌شد، پارسال هم‌زمان با ماه‌های محرم و صفر از برنامه تاریخ شفاهی ایران پخش شد.

وی اضافه کرد: آخرین جلسه درس مواضع حزب جمهوری اسلامی توسط شهید بهشتی در روز پنجشنبه 4 تیر 1360 درست 3 روز پیش از شهادت ایشان برگزار می‌شود و پس از فاجعه انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و وقفه‌ای کوتاه در برگزاری کلاس‌های مواضع حزب جمهوری اسلامی، ادامه کلاس‌ها به شهید دکتر باهنر سپرده می‌شود؛ این کلاس‌ها که در تابستان 1360 برگزارشده است تا پیش از شهادت شهید دکتر باهنر توسط واحد دانشجویی حزب جمهوری اسلامی برپا بوده است.

وی تصریح کرد: از گزیده موضوعات مطرح‌شده در این کلاس‌ها می‌توان به «هدایت الهی» ، «روح»، «مبدأ حرکت»، «امامت در اسلام»، «تعریف امامت از زبان امام رضا(ع)»، «بیان شرایط امام امت»، «کشف امام فقیه و غیر معصوم از متون اسلامی»، «امامت به معنای رهبری و حکومت سیاسی با پذیرش مردم»، «هدایت تشریعی»، «ارتباط امام و مأموم و حقوق آن‌ها بر یکدیگر»، «اقسام دفاع»، «علم امام» ، «وظیفه خبرگان رهبری»، «موضوع معاد»، «اقسام تکامل»، «اعتقاد به معاد از طریق وحی» و .. اشاره کرد.

مؤیدی افزود: این کلاس‌ها در 16 قسمت از ابتدای ماه مبارک رمضان در برنامه تاریخ شفاهی ایران پخش خواهد شد.

«یک چکه ماه»

«يك چكه ماه» توليد جديد شبكه مستند هر شب به‌جز روزهای سه‌شنبه ساعت 22:30 در جدول پخش شبكه قرار دارد و تكرار آن نيز در ساعت 10:30 روز بعد جانمايي شده است.

اين مستند به تهيه‌كنندگی نازنين پيركاری قصه «احرار» زمانه است، آن‌هایی که از مسیر غلط بازگشته‌اند و توانسته‌اند بر مشكلات و ناملايمات زندگي چيره شوند و پس از گذشته‌ای پرفرازونشیب، با اعمال برخی تغييرات در زندگي‌شان، به حالي موفق و پراميد برسند.

 

نظر دادن

نظر

 • امیرعلی رشدی
  امیرعلی رشدی

  خسته نباشید
  واقعا مجموعه تاریخ شفاهی ایران مجموعه ای بس فوق العاده است که برای من درک بهتری از تاریخ انقلاب اسلامی و شخصیت های گرانقدر آن میدهد
  در این خبر نوشته بودید که در طول ماه مبارک رمضان ودر 16 قسمت سخنرانی های شهید دکتر باهنر را پخش می کنید
  حال سوال بنده این جاست که پس از پایان پخش سخنان شهید باهنر ودر انتهای ماه مبارک رمضان آیا سخنرانی بیشتری از باقی شخصیت ها پخش می کنید؟
  در صورت امکان سخنرانی هایی از آیت الله طالقانی،آیت الله مشکینی و شهید آیت الله دستغیب پخش کنید.

  سلام، ممنون که بیننده این برنامه هستید. نظر شما دریافت شد پس از اطلاع از بخش مربوطه در همین قسمت پاسخ می دهیم.