فرهاد ورهرام راوی «دیروز و امروز ابیانه» شد

فرهاد ورهرام راوی «دیروز و امروز ابیانه» شد

فرهاد ورهرام راوی «دیروز و امروز ابیانه» شد

مجموعه مستند «خاطرات روستا» دوشنبه 21 خرداد با پخش مستند «دیروز و امروز ابیانه» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی فرهاد ورهرام روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، فرهاد ورهرام درباره تازه‌ترین قسمت از مجموعه مستند «خاطرات روستا» گفت: ابیانه ده کوچکی است که تا اوایل دهه 50چندان شناخته‌شده نبود، گروه مردم‌شناسی دانشگاه تهران نخستین گروه مطالعاتی بودند که به مسئولیت «محمود روح‌الامینی» به این روستا رفتند، یکی از دانشجویان خانم پروین مصطفایی ابیانه روح الامینی را به این روستا دعوت کرد، سفری که من هم همراهشان بودم، درنتیجه این سفر مونوگرافی ابیانه به‌عنوان یک پروژه مطالعاتی در دستور کار گروه مردم‌شناسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: این روستا سال 55 همراه با روستاهای زواره و ماسوله در فهرست آثار ملی ثبت شد و به شهرت رسید، پس از انقلاب هم ابیانه لوکیشن چند فیلم و سریال ازجمله «مثل آباد» بود، چهره خاصی از این روستای تاریخی نشان داده شد و کم‌کم گردشگران به این منطقه آمدند.

این مستندساز پیشکسوت گفت: «دیروز و امروز ابیانه» با نگاه به تاریخ مطالعاتی ابیانه از سالی که نخستین مونوگرافی در این منطقه انجام شد تا امروز ساخته‌شده و تغییر و تحولات این روستای تاریخی را بررسی کرده است.

وی افزود: نخستین مستند ابیانه با یک دوربین سوپر هشت تصویربرداری شده است، درباره این روستا مستندهای دیگری هم مثل «نخل» ساخته‌شده است.

ورهرام درباره تغییرات دیروز تا امروز این روستای تاریخی هم گفت: بعد از ثبت ملی، محدودیت‌هایی ازلحاظ ساخت‌وساز در ابیانه ایجاد شد، با وقوع انقلاب تا زمانی که ادارات دولتی دوباره سرپا شوند، عده‌ای شروع به تخریب و ساخت‌وساز در این روستا کردند که متأسفانه به بافت تاریخی ابیانه لطمه زده است.

وی افزود: منظر قدیمی ابیانه از بین رفته، امروز در روستایی که برای رنگ‌های قرمز و زردش خیلی موردتوجه قرار می‌گرفت، شاهدیم که در بعضی خانه‌ها از در و پنجره آلومینیومی استفاده‌شده و بام‌ها ایزوگام شده‌اند، از بالا که نگاه می‌کنیم انگار آیینه پهن کرده‌اند.

وی تصریح کرد: این مستند حاصل سال‌ها کار و خاطره‌نویسی است اما فیلمبرداری آن در یک هفته انجام‌شده است.

«دیروز و امروز ابیانه» امشب ساعت 21 از شبکه مستند پخش می‌شود و بازپخش آن سه‌شنبه 22 خرداد ساعت9 خواهد بود.

 

نظر دادن