بزرگداشت پدر ستون فقرات دنیا در شبکه مستند

پخش مستند«مهاجران» با موضوع زندگی پروفسور کیوان مزدا بزرگداشت پدر ستون فقرات دنیا در شبکه مستند

بزرگداشت پدر ستون فقرات دنیا در شبکه مستند

مستند «مهاجران» با موضوع زندگی پروفسور کیوان مزدا پدر ستون فقرات دنیا چهارشنبه 18 مهر ساعت 20 به مناسبت درگذشت این نابغه جراحی روانه آنتن شبکه مستند سیما می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، مجموعه «مهاجران» به تهیه‌کنندگی محمدرضا معصوم زادگان و کارگردانی محمدعلی فارسی سال 85 از تلویزیون پخش شد، این مجموعه در هر قسمت سرگذشت یکی از ایرانی‌های موفق خارج از کشور را به تصویر کشیده است.

این مستند محض دریکی از قسمت‌هایش که فردا شب از شبکه مستند پخش می‌شود برشی از زندگی کیوان مزدا نابغه جراحی ستون فقرات اطفال و از مشهورترین و برجسته‌ترین جراحان ستون فقرات دنیا را تصویر کرده است.

مزدا رئیس بخش ارتوپدی اطفال بیمارستان روبرت دوبره پاریس و از بنیان‌گذاران خیریه بین‌المللی زنجیره امید ایران بود و حتی در کرسی ریاست بخش ارتوپدی در فرانسه، هرگز وطن را به فراموشی نسپرد و به‌ویژه کودکانی که از بدشکلی ستون فقرات و انحراف اندام در رنج بودند را تحت عمل جراحی‌های پیچیده قرارداد تا بهتر زندگی کنند.

او از سال 1386نیز فعالیت خود را در مؤسسه زنجیره امید ایران آغاز کرد و سالی 4 بار برای ویزیت رایگان کودکان بی‌بضاعت و با بیماری‌های پیچیده و سالی دو بار با گروه خود به‌ منظور عمل‌های جراحی به ایران سفر می‌کرد و این عمل‌های جراحی را در بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان موقوفه نور افشار انجام می‌داد.

در آخرین سفر این پزشک نامور به ایران در شهریور امسال 28 کودک توسط وی و گروه همراهش تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

پروفسور کیوان مزدا به‌واسطه هوش و پشتکار فوق‌العاده از مشهورترین جراحان ستون فقرات دنیا شد. تکنیک خاص و ابداعی دکتر مزدا در اصلاح انحراف‌های ستون فقرات، هم‌اکنون در اکثر مراکز دنیا استفاده می‌شود و با این تکنیک منحصربه‌فرد امکان عمل‌های پیچیده ستون فقرات به‌وجود آمده است.

مزدا که در کنار تسکین و درمان درد کودکان نیازمند به‌صورت رایگان با مرکز خیریه زنجیره امید و هلال‌احمر، نیز همکاری داشت، هفته آخر شهریور‌ماه 97 بعد از یک جلسه فشرده کاری در پاریس، دچار حمله قلبی شد و به کما رفت و 11مهرماه چشم از جهان فروبست.

 

کلمات کلیدی:

نظر دادن

نظر

  • موسی
    موسی

    سلام من خیلی وقته دنبال یه مستند به نام مهاجران(قسمت:کیوان مزدا ) هستم که اخیرا از شبکه پخش شد ممنون میشم اگه را هنماییم کنید.
    با تشکر

    سلام با جستجو در سایت می توانید پیدا کنید. در انتهای صفحه در قسمت "موارد مرتبط" نیز موجود می باشد. لینک زیر خدمت شما https://goo.gl/hxkK15