مستندهای برگزیده تلویزیون معرفی شدند

احمد ضابطی جهرمی تقدیر شد مستندهای برگزیده تلویزیون معرفی شدند

مستندهای برگزیده تلویزیون معرفی شدند

دومین دوره جشنواره تلویزیونی مستند با معرفی فیلم‌های مستند و عکس‌های برگزیده و همچنین تجلیل از احمد ضابطی جهرمی، مستندساز باسابقه و استاد دانشگاه به کار خود پایان داد.

در اختتامیه دومین جشنواره تلویزیونی مستند از احمد ضابطی جهرمی، مستندساز باسابقه و استاد دانشگاه تقدیر شد.

مراسم اختتامیه دومین جشنواره تلویزیونی مستند 3۰ آبان ماه با حضور جمعی از مستندسازان، برخی مدیران تلویزیون همانند رضا پورحسین قائم مقام سیما، سلیم غفوری مدیر شبکه مستند، شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما و برخی هنرمندان همچون علیرضا زرین دست، همایون اسعدیان، بهروز افخمی و احمد ضابطی جهرمی در دانشکده صداوسیما برگزار شد.

در این مراسم سلیم غفوری، مدیر شبکه مستند در سخنانی اظهار کرد: برای این دوره از جشنواره تولیدات مستند نزدیک به ۳۰۰ اثر به جشنواره ارسال شد که در این میان بالغ‌بر ۶۰ اثر در سه بخش کوتاه، نیمه بلند و بلند انتخاب شدند و در قالب ۴۵ باکس تلویزیونی در شبکه مستند به نمایش درآمد.

او بابیان اینکه آثار ارسال‌شده به این دوره از جشنواره تولیدات مستند دارای تنوع موضوعی و از کیفیت نسبی خوبی برخوردار بودند، گفت: به‌طورکلی سینمای مستند ما در سال‌های اخیر از رشد کیفی و کمی خوبی برخوردار بوده است. به‌جرئت می‌توان گفت در سال‌های اخیر مستندهای سینمایی ما از سینمای داستانی جلوتر هستند. بر همین اساس هم مستندهای زیادی توانسته‌اند در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی به‌خوبی بدرخشند.

مدیر شبکه مستند بابیان اینکه سینمای مستند قدم‌های خوبی در انعکاس واقعیت‌های جامعه و بیان نقاط کور تاریخ برداشته است، یادآور شد: امیدوارم این روند با این سرعت و همت روبه‌پیشرفت و گسترش باشد و بتوانیم با کمک همه دوستانی که به بدنه سینمای مستند تعلق دارند، روزهای درخشان‌تری را برای سینمای مستند کشورمان شاهد باشیم.

غفوری افزود: این جشنواره با حمایت خانه مستند و سازمان اوج شکل گرفت. هدف اصلی این جشنواره این بود که بتواند پلی میان مستتدسازان و تلویزیون و نزدیک شدن به مخاطبان مستند باشد که خوشبختانه در برگزاری پنج فصل از این جشنواره شاهد این بودیم که این ارتباط دوسویه برقرار شد.

همچنین احسان محمدحسنی، مدیرعامل موسسه فرهنگی اوج با اشاره به حمایت مالی این سازمان از تولید آثار نمایشی، خاطرنشان کرد: واژه اسپانسر به سازمان اوج نمی‌چسبد. وقتی از واژه اسپانسر استفاده می‌شود یاد مؤسسات مالی و برخی کالاها می‌افتم، درحالی‌که اوج سازمانی است که هوشمندانه طرحی را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند.

او اظهار کرد: هنرمندان کشور به‌ویژه مستندسازان به لحاظ فکر، اندیشه و محتوا نسبت به مدیران جمهوری اسلامی همگراتر هستند. خوشبختانه به کمک خداوند و باهمت و تلاش دوستان مستندساز امروز آثار مستند به لحاظ کمی و کیفی در داخل و خارج کشور از جایگاه خوبی برخوردار و در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری رشد جهشی داشته است: این جایگاه مدیون جدیت، خلاقیت و پیگیری دوستان مستندساز است که خودشان را به مدیران فرهنگی جمهوری اسلامی ثابت کرده‌اند.

مدیرعامل موسسه فرهنگی اوج با اشاره به مخاطبان خارجی مستندهای ایرانی، اظهار کرد: آثار مستند در ارتباط با مخاطبان داخلی در موقعیت مناسبی قرار دارند، اما در خارج از کشور مزرعه تشنه‌ای از مخاطبان وجود دارد که تشنه دیدن آثار فیلم‌سازان کار بلد و خوش‌فکر ایرانی هستند. در این شرایط بهترین کار ما مدیران فرهنگی این است که مسیر رسیدن آثار را به مخاطب خارجی فراهم کنیم.

محمدحسنی همچنین با اشاره به تأثیر نگاه فیلم‌ساز براثری که تولید می‌کند، بابیان اینکه "جهان فیلم‌ساز روایت اثر را جذاب می‌کند"، خاطرنشان کرد: آنچه در آثار مستند خارجی جذاب است، سایه انداختن روایت آن‌هاست که در تمام حوزه‌ها و حتی در مستندهای حیات‌وحش از آن بهره می‌گیرند. در این میان در کشور ما روایت انقلاب اسلامی مظلوم واقع‌شده است. شاید برخی خطاهای مدیران فرهنگی باعث شده که مستندسازان دیگر تمایلی به ساخت مستندهای انقلابی ندارند. بر همین اساس اگر بتوانیم از روایت مستندسازان از انقلاب اسلامی بهره ببریم، حتماً در جذب مخاطب خارجی هم موفق خواهیم بود.

در ادامه این مراسم با حضور رضا پورحسین، شهاب اسفندیاری، همایون اسعدیان، سلیم غفوری و احسان محمدحسنی از احمد ضابطی جهرمی، مستندساز، تدوینگر، پژوهشگر و استاد دانشگاه تقدیر شد.

ضابطی جهرمی پس از پخش فیلمی از او، در سخنانی ضمن تشکر از متولیان برگزاری این مراسم، بیان کرد: خوشحالم که این مراسم در محل خدمت من برگزار می‌شود؛ زمانی که شنیدم مراسم قرار است در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه صداوسیما برگزار شود، خیلی خوشحال شدم. این تشکر قطعاً موجب می‌شود که عزم من برای ادامه کار بیشتر شود.

او ادامه داد: آثاری که از شبکه مستند پخش می‌شود را می‌بینم و متوجه شدم که این شبکه در سال‌های اخیر افق‌های جدیدی را تجربه می‌کند و اتفاقاً در برخی تجربه‌ها هم شجاع است. در دیداری که اخیراً با مدیر شبکه مستند داشتم پیشنهاد دادم که دانشکده آماده است برای مشارکت در تولید مستند کمک کند.

این مستندساز فرم ملی سینمای کشور ما را فرم مستند دانست و یادآور شد: مستند مفهوم گسترده و سیالی است، اما نقطه‌ای که مستند و داستان به هم‌آمیخته می‌شود، می‌تواند محل تجلی ما باشد. به همین خاطر هم پیشنهاد می‌کنم شبکه مستند این زمینه را هم تجربه کند و مطمئنم می‌تواند مورد تحسین قرار بگیرد.

او فیلم مستند را فیلم فرهنگ وزندگی دانست و بابیان اینکه مستند نزدیک‌ترین فاصله را با مخاطب دارد، خاطرنشان کرد: فیلم مستند برای ما شکل میهنی است و می‌تواند به یکپارچگی و وحدت ملی کمک کند و جهان هم می‌تواند از این فرم صدای ما را بشنود. درنتیجه هر نوع حمایتی از مستند که در شکل تجلی ملی صورت بگیرد می‌تواند به نفع کشور باشد. من تمام عمر حرفه‌ای خود را صرف این کارکنم و باتربیت نیروهای متخصص تلاش می‌کنم شرمنده میهن باشکوهم نشوم.

در این مراسم برگزیدگان «دومین جشنواره فیلم و عکس مستند» نیز به شرح زیر معرفی شدند

برگزیدگان بخش فیلم مستند

در این دوره ۳۷ مستند در بخش کوتاه، ۱۹ مستند در بخش نیمه بلند و ۱۱ مستند در بخش بلند پذیرفته‌شده و باهم به رقابت پرداختند و برگزیدگان بر اساس آرای مردمی، هیئت‌داوران و به انتخاب فعالین رسانه‌ای معرفی شدند.

برگزیدگان بر اساس آرای مردم

مستند کوتاه: «زمزمه ملکوت» به کارگردانی «عبدالمجید علیجان نژاد»

مستند نیمه بلند: «فدیشه» به کارگردانی «ابوالفضل تاجیک»

مستند بلند: «نبرد بیست و نهم» به کارگردانی «مهرداد حق شناس»

 

برگزیدگان بر اساس آرای هیات داوران

مستند کوتاه: «آک آپ آس» به کارگردانی «محمدعلی هاشم زهی»

مستند نیمه بلند: «همشهری جنگ» به کارگردانی «احمد زائری»

مستند بلند» «ده برادر» به کارگردانی «محسن علیدادی»

 

برگزیدگان بر اساس آرای فعالان رسانه‌ای

مستند کوتاه: «رویای روهینگیا» به کارگردانی «محمدمهدی خالقی»

مستند نیمه بلند: «زبان مادری» به کارگردانی «محمد طالبی»

مستند بلند: «زمانی برای زندگی» به کارگردانی «نادر معصومی»

 

برگزیدگان بخش عکس مستند

در این بخش جشنواره، بیش از ۱۲ هزار عکس به دبیرخانه ارسال شد که از میان این آثار به انتخاب هیات داوران این بخش، ۵۰ اثر به بخش مسابقه راه یافتند که ۴۰ اثر در بخش تک عکس و ۱۰ اثر در بخش مجموعه عکس پذیرفته شد.

 

بخش مجموعه عکس مستند

نفر اول: «مهدی بلوریان»

نفر دوم: «محمد بقال اصغری»

نفر سوم: «مجید حجتی»

بخش تک عکس مستند

نفر اول: «پژمان مولایی»

نفر دوم: «رضا رادپور»

نفر سوم: «سبحان مهدی زاده»

 

نظر دادن