روایت متفاوتی از صید «مروارید» در «گنجینه» شبکه مستند

روایت متفاوتی از صید «مروارید» در «گنجینه» شبکه مستند

روایت متفاوتی از صید «مروارید» در «گنجینه» شبکه مستند

مستند «مروارید» به کارگردانی محمدرضا موسایی چهارشنبه 14 آذر ساعت 21 از قاب «گنجینه» شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

حنیف شهپرراد درباره قسمت جدید مجموعه گنجینه گفت: «مروارید» به کارگردانی محمدرضا موسایی روایتی از زندگی صیادان مروارید در جزیره کیش است که سال 63 ساخته‌شده است.

وی افزود: در این فیلم تصویرهایی هوایی و زیر آب جالبی از این جزیره وجود دارد، تصاویری فراموش‌شده از کیش در دهه شصت.

این مستندساز ادامه داد: فیلم بیشتر تمرکز اش را بر کار سخت و دشوار صیادان مروارید در جزیره می‌گذارد. تصاویر گرفته‌شده از غواصی صیدان در زمان خودش درخشان است و بخش اعظمی از فیلم را به خود اختصاص داده است. صید مروارید دلایل محیط زیستی، اکنون به‌طور کامل ممنوع شده است. نکته دیگر اینکه، از میان صدها صدف شاید یک دٌر در میان داشته باشد، مستند هم در گفتار متن این صحنه به کم بودن سود صید مروارید برای صیادان اشاره می‌کند.

شهپرراد گفت: «مروارید» بیشتر به محله صفین کیش پرداخته است که کم‌وبیش اکنون به همان شکل سنتی خود حفظ‌شده است. این در حالی است که بسیاری از محله‌های قدیمی کیش از اواخر دهه چهل‌تا دهه هفتاد به‌طور کامل نابود شدند و برج‌ها یکی پس از دیگری جایگزین آن‌ها شدند.

وی با اشاره به تغییرات جزیره کیش درگذر زمان گفت: در قسمت جدید برنامه «گنجینه» از بخش‌هایی از مستند تازه‌ام به نام «بی حاشیه» استفاده‌شده است، مستندی که به تهیه‌کنندگی علی قنواتی در سال جدید ساختم و موضوع آن حاشیه‌نشینی در جزیره کیش است.

وی گفت: این برنامه چهارشنبه 14 آذر ساعت 21 از شبکه مستند پخش و پنجشنبه ساعت 9 بازپخش می‌شود.

«گنجینه» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حنیف شهپرراد در ۲۶ قسمت حدود یک‌ساعته تهیه‌شده و غلامعلی افشاریه گفتار متن آن را بر عهده دارد، آرین مظفری نویسنده و مسعود سلطانی ارج تدوینگر این مستند هستند.

 

کلمات کلیدی:

نظر دادن