پخش مستند «صیادان پزم» از «گنجینه» شبکه مستند

پخش مستند «صیادان پزم» از «گنجینه» شبکه مستند

پخش مستند «صیادان پزم» از «گنجینه» شبکه مستند

«صیادان پزم» فیلمی از حجت فروغی چهارشنبه 28 آذر ساعت 21 از «گنجینه» شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، تهیه‌کننده «گنجینه» درباره قسمت جدید این مجموعه گفت: درگذشته نه‌چندان دور قوانین شکار به سفت و سختی امروز نبود ، همچنین سازمان‌های مرتبط با شیلات و محیط‌زیست هم اهمیت کمتری برای حفظ گونه‌های جانوری در حال نابودی قائل بودند. همین امر باعث شده بود صیادی سنتی، جذابیت ویژه‌ای برای مستندسازان پیدا کند.

حنیف شهپرراد گفت: دریکی از قسمت‌های گذشته‌ی گنجینه مستندِ «صید کولی کر» ساخته‌ حمید احمدی لاری یکی از نمونه‌های بسیار خوب این‌گونه فیلم را باهم دیدیم؛ مستندی که به شکار ماهی غول‌پیکری در جزیره سلخ قشم می‌پرداخت. از دیگر مستندهای مهمی که در این زمینه ساخته‌شده مجموعه «صیادان بلوچ» ساخته فرهاد ورهرام است. این مجموعه 4 قسمتی به‌تفصیل به زندگی صیادان در حاشیه دریای عمان می‌پردازد.

وی ادامه داد: در برنامه این هفته نیز به سراغ فیلمی مشابه می‌رویم، «صیادان پزم» ساخته‌ حجت فروغی که در اوایل دهه شصت به زندگی ماهی گیران پزم از توابع کنارک در استان سیستان و بلوچستان پرداخته است.

شهپرراد گفت: پزم طیاب، روستایی است از توابع بندر کُنارک که در شمال غرب خلیج چابهار قرار دارد. این روستا از مراکز مهم صید ماهی در کشور و یکی از مرکز گردشگری داخلی است، فیلمِ « صیادان پزم» با مقدمه‌ای درباره خود شهر چابهار آغاز می‌شود و در ادامه به پزم و پس‌ازآن به همراه یک گروه صیاد به دریای عمان می‌رود.

این مستندساز افزود: دو فیلم «صیادان پزم» و صید کولی کر در نگاه اول به نظر مشابه می‌رسند اما در عمل تفاوت‌های چشمگیری دارند. «صید کولی کر» تماماً به روند شکار ماهی غول‌پیکر می‌پرداخت و همه‌چیز آن سفر و شکار بود. «صیادان پزم» هم همان‌طور که از نامش برمی‌آید درباره مردمی است که به شکار ماهی می‌روند.

شهپرراد بابیان اینکه «صیادان پزم» وجه مردم‌نگاری برجسته‌ای دارد، تصریح کرد: از مقایسه اوضاع‌ واحوال منطقه در زمان ساخت این مستند، با وضعیت موجود به اطلاعات مهمی درباره این منطقه از کشور می‌رسیم مثلاً متوجه می‌شویم که جمعیت روستای پزم از زمان ساخت فیلم تا آخرین سرشماری در سال 95 از 1200 به حدود 3000 نفر رسیده است. حال‌آنکه جمعیتِ چابهار از زمان ساخت فیلم تا آخرین سرشماری از عدد شش هزار به «صد و شش هزار» نفر رسیده است

وی گفت: این فیلم از مشکلات معیشتی و زیرساختی روستای پزم نیز سخن می‌گوید، مشکلاتی که طبق اخبار چند سال اخیر به قوت سابق باقی‌اند. ضمناً «صیادان پزم» سند مهمی از چهره‌ دیروزی چابهار به مخاطب امروزی ارائه می‌کند که دیدن آن برای آن‌هایی که در سال‌های اخیر چابهار را دیده‌اند می‌تواند جالب‌توجه باشد.

برنامه «گنجینه» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حنیف شهپرراد چهارشنبه‌ها حدود ساعت ۲۱ از شبکه مستند پخش و پنجشنبه‌ها ساعت ۹ بازپخش می‌شود.

این مجموعه به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حنیف شهپرراد تولیدشده و غلامعلی افشاریه گفتار متن آن را برعهده دارد، آرین مظفری نویسنده و مسعود سلطانی ارج تدوینگر این مجموعه هستند.

 

کلمات کلیدی:

نظر دادن