پخش «ساربانان کویر» از «گنجینه» شبکه مستند

پخش «ساربانان کویر» از «گنجینه» شبکه مستند

پخش «ساربانان کویر» از «گنجینه» شبکه مستند

«ساربانان کویر» فیلمی از کیومرث درم بخش چهارشنبه 12 دی از «گنجینه» شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، حنیف شهپرراد تهیه‌کننده «گنجینه» درباره قسمت جدید این مجموعه گفت: «ساربانان کویر» یا «جرس» مستندی ست که کیومرث درم بخش نویسنده، فیلم‌ساز و عکاس ایرانی سال 53 آن را در برای تلویزیون ساخت ، این فیلم درباره گروهی ساربان از قومیت‌های مختلف است که به مناطق کویری مختلف ایران سفر می‌کنند.

این مستندساز گفت: این فیلم به‌جای روش توصیفی، از روشی مشاهده‌ای استفاده می‌کند و بدون گفتار متن، اجازه می‌دهد مخاطب بی‌واسطه‌تر با کویرنشینان انس بگیرد، در «ساربان» از وحدت مکان در فیلم خبر چندانی نیست و فیلم به‌صورت سیال بین زمان‌ها و مکان‌های مختلف می‌گردد، ازاین‌رو، ساربانان کویر نه در طبقه فیلم اجتماعی یا مردم نگارانه و نه کاملاً در بین فیلم‌های فرم گرا قرار می‌گیرد، نکته‌ای که به فیلم، ویژگی نسبتاً منحصربه‌فردی بخشیده است.

شهپرراد درباره کارگردان این مستند هم گفت: درم بخش سال 1324 در تهران به دنیا آمد و عمده فعالیتش در سینمای ایران معطوف به عکاسی و البته مستندسازی است.

وی ادامه داد: عمده شهرت این مستندساز به خاطر اقتباس سینمایی بوفِ کورِ صادق هدایت است که با بازی پرویز فنی زاده ساخته شد اما از دیگر کارهای او هم می‌توان به «سفر بهاره»، «کسوف» ، «راز ترکمن» و مجموعه 13 قسمتی معرفی میراث فرهنگی ایران اشاره کرد.

مجموعه «گنجینه» به تهیه‌کنندگی حنیف شهپرراد در ۲۶ قسمت حدود یک‌ساعته پخش می‌شود و غلامعلی افشاریه گفتار متن آن را بر عهده دارد، آرین مظفری نویسنده و مسعود سلطانی ارج تدوینگر این مستند هستند.

این برنامه که چهارشنبه‌ها ساعت ۲۱ از شبکه مستند سیما پخش و گنجشنبه ها ساعت 9 بازپخش می شود.

 

کلمات کلیدی:

نظر دادن