روایت تاریخچه 110 ساله کشف نفت در مسجد سلیمان در «به اضافه مستند»

نگاه به مشکلات اقتصادی مردم مسجد سلیمان از دریچه «نفت سیاه» روایت تاریخچه 110 ساله کشف نفت در مسجد سلیمان در «به اضافه مستند»

روایت تاریخچه 110 ساله کشف نفت در مسجد سلیمان در «به اضافه مستند»

مستند «نفت سیاه» به کارگردانی علی خسروی در شانزدهمین قسمت از فصل سوم برنامه «به اضافه مستند» به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند»، با پخش و بررسی مستند «نفت سیاه» به کارگردانی علی خسروی از شبکه مستند پخش خواهد شد.

در این قسمت و پس از پخش مستند، دکتر سید محمدعلی خطیبی، نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در اوپک مهمان برنامه خواهد بود و با موضوع تاثیر نفت در اقتصاد ایران، فروش نفت و مشکلات این عرصه صحبت خواهد کرد. علاوه بر این، محمدتقی فهیم و سعید قطبی‌زاده به نقد و بررسی فرمی این مستند خواهند پرداخت.

مستند «نفت سیاه»، روایتگر تاریخچه 110 ساله کشف نفت در مسجد سلیمان و سرزمین بختیاری است و از این رهگذر به مشکلات اقتصادی شهر مسجد سلیمان به واسطه اتکا به این مایع سیاه رنگ می‌پردازد. راوی این مستند، شهر «مسجد سلیمان‌‌» است و او مشکلاتی که به واسطه داشتن نفت پشت سر گذاشته است را روایت می‌کند.

کشف اولین چاه نفت در سال 1287 شمسی در سرزمین بختیاری (مسجد سلیمان کنونی)، انقلاب اقتصادی عظیمی در این منطقه ایجاد کرد و باعث شد تا بسیاری از مردم این شهر دامپروری و کشاورزی را رها کرده و به کارگری در این بخش مشغول شوند. این مساله پس از گذشت 110 سال، تبدیل به یک مشکل بزرگ اقتصادی برای مردم این منطقه شده است چرا که با کاهش نفت در مسجد سلیمان، افراد زیادی بیکار شده و دچار مشکلات اقتصادی شدند.

این مستند که به کارگردانی علی خسروی و تهیه‌کنندگی حسین افشار تولید شده است، پیش از این در جشنواره سینما حقیقت حضور داشته و در جشنواره عمار نیز جایزه آسیب‌شناسی اقتصاد ایران را دریافت کرده است. این قسمت از برنامه «به اضافه مستند» با پخش و بررسی «نفت سیاه»، روز سه‌شنبه 21 اسفند ساعت 20:30 از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن روزهای چهارشنبه 22 اسفند ساعت 9 و جمعه 24 اسفند ماه ساعت 13:30 است.

«به اضافه مستند»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که به پخش مستندهای دیده نشده در تلویزیون و بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند می‌پردازد. این برنامه با اجرای سیدمحمدعلی صدری‌نیا و کارگردانی محمدرضا رضاییان با دکوری جدید و آیتم‌هایی متنوع سه‌شنبه‌های هرهفته ساعت 20:30 به روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

 

کلمات کلیدی:

نظر دادن