بازخوانی ابعاد ناگفته‌ ترورهای سال 60 در شبکه مستند پرونده ترور شهید رجایی در تلویزیون بررسی می‌شود

پرونده ترور شهید رجایی در تلویزیون بررسی می‌شود

مستند «نفوذی» به کارگردانی جواد موگویی در جدیدترین قسمت از فصل سوم برنامه «به اضافه مستند» به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، سی و ششمین قسمت از فصل سوم برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند»، با پخش و بررسی مستند «نفوذی» به کارگردانی جواد موگویی از شبکه مستند پخش خواهد شد. در این قسمت و پس از پخش مستند، عباس سلیمی نمین تاریخ‌پژوه کشور و جواد موگویی، کارگردان مستند «نفوذی» مهمان برنامه خواهند بود و به بررسی موضوع نفوذ در دستگاه‌های اجرایی در دهه 60 و ترور شخصیت‌های تاثیرگذار انقلاب اسلامی خواهند پرداخت. هم‌چنین ابعاد ناگفته‌ای از تاریخ شفاهی آن سال‌ها و شخصیت مسعود کشمیری بیان خواهد شد. علاوه بر این، محمد تقی فهیم و سعید قطبی‌زاده به نقد و بررسی فرمی این مستند خواهند پرداخت.

مستند «نفوذی»، روایتی‌ صریح و جدی از زندگی مسعود کشمیری، عامل ترور شهیدان رجایی و باهنر است. مسعود کشمیری، از جمله نیروهای سازمان منافقین بود که با نفوذ در دستگاه‌های اجرایی کشور، زمینه‌ساز بمب‌گذاری در دفتر نخست‌وزیری جمهوری اسلامی ایران در هشت‌شهریور‌1360 و شهادت شهیدان رجایی و باهنر شد. مستند نفوذی به بازخوانی بخش‌هایی از زندگی این فرد پرداخته است.

این مستند که به کارگردانی جواد موگویی، مستندساز و تاریخ پژوه ساخته شده است، پیش از این فروش اینترنتی داشت که با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد و اکنون برای اولین بار از تلویزیون و برنامه «به اضافه مستند» پخش خواهد شد. این برنامه به مناسبت روزهای ابتدایی شهریور ماه و بمب‌گذاری دفتر ریاست جمهوری پخش می‌شود. این قسمت از برنامه روز سه‌شنبه 5 شهریور ساعت 20:30 از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن روزهای چهارشنبه 6 شهریور ساعت 9 و جمعه 8 شهریور ماه ساعت 13:30 است.

«به اضافه مستند»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که به پخش مستندهای دیده نشده در تلویزیون و بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند می‌پردازد. این برنامه با اجرای سیدمحمدعلی صدری‌نیا و کارگردانی محمدرضا رضاییان با دکوری جدید و آیتم‌هایی متنوع سه‌شنبه‌های هرهفته ساعت 20:30 به روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

 

نظر دادن

نظر

 • مسعود فقیهی
  مسعود فقیهی

  سلام. به شدت ناراحتم از شما برای دعوت سلیمی نمین، این آدمِ همیشه مخالفِ همه چیز. رسما سلیمی نمین دارد تاریخ را تحریف می‌کند و دروغ می‌گوید. دو جریان پیش از انقلاب بسیار قدرتمند بودند: حزب توده و مجاهدین خلق. حزب توده هدفشان زدن شاه بود و مجاهدین خلق هدفشان تحقق انقلاب و به دست گرفتن آن. به سلمی نمین بگویید سه چیز را نگاه کن و اینجور نپیچان و از خدا بترس: انبوه روزنامه‌ها و مجلات پیش از انقلاب را من دیده بودم و شما هم نگاه کن و ببین که به ویژه پس از ۵۷، بیشترین اخبار مربوط به مجاهدین است؛ دوم به این نگاه کن که تنها حزبی که سازمان واقعی داشت و همه‌ی سطوح را داشت و کم و بیش شبیه دولت بود، تنها سازمانی که هنوز هم به جا مانده است؛ سوم به انبوه اسلحه‌هایی که اینها وارد کردند و به دست مردم دادند و مردم را آموزش دادند و مبارزه‌ی مسلحانه را رهبری می‌کردند.
  کدام گروهی در کشور این قدرت را داشت که مجاهدین داشتند؟! نفوذ مجاهدین در بدنه‌ی انقلاب بسیار جدی و اساسی است.
  بزرگ منشی امام درست است، امّا دلیل نمیشد که تا این حد به اینها در پیروزی انقلاب میدان بدهد. بهتر است بگوییم امام در طول زمان به این سطح رسید که دیگر نمی‌تواند با مجاهدین کنار بیاید و مجاهدین هم مبارزه‌ی مسلّحانه را پی گرفتند.

  و نکته‌ی بعد این که آقایان می‌خواستند نفوذ را نشان دهند و در هدفشان موفق بودند و آقای موگویی در پاسخ دادن به شما بسیار آگاه و هوشیار و مطلّع بود.
  ۸٫۶٫۹۸