بازسازی رویدادهای تاریخی ایران در «هزار تو»/ روایت رویا نونهالی از آفریقا در شبکه مستند

بازسازی رویدادهای تاریخی ایران در «هزار تو»/ روایت رویا نونهالی از آفریقا در شبکه مستند

بازسازی رویدادهای تاریخی ایران در «هزار تو»/ روایت رویا نونهالی از آفریقا در شبکه مستند

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، شبکه مستند ساعت 16 روز شنبه نهم آبان قسمت چهارم مستند «کیهان» را روی آنتن می فرستد. این فیلم محصول 1980 است و مخاطبان در این مستند، توسط ستاره شناس کارل ساگان به تور آموزش ستاره شناسی برده می شوند.

بازسازی تاریخ ایران با حضور 200 بازیگر

قسمت اول از مستند «هزار تو» ساعت 17 در جدول پخش شبکه مستند قرار دارد.

در این مستند تاریخچه روابط ایران از زمان فتحعلی شاه تا زمان معاصر به تصویر کشیده میشود و موضوعات مختلفی از رویدادهای تاریخی ایران و نقش انگلیس در آن بررسی شده است که قطحی بزرگ، طلای سیاه، سیستان و بلوچستان و نخبه کشی از عناوین اشاره شده در این مستند است.

از نکات جذاب این مستند میتوان به بخشهای بازسازی آن اشاره کرد که حدود 200 خرده بازیگر و هنرور در آن ایفای نقش کرده اند.

روایت رویا نونهالی از آفریقا در شبکه مستند

قسمت اول از مجموعه مستند «اینجا آفریقاست» ساعت 17:30 روی آنتن می رود.

این مستند آسیب شناسی توسعه در کشورهایی آفریقایی و تفاوت چهره واقعی قاره ای بزرگ و متشکل از 52 کشور با آنچه پیوسته در قالب فقر و جنگ به وسیله رسانه های غربی انتشار می یابد را در مرکز توجه خود قرار داده است.

این مستند نقش اطلاعات، برنامه ریزی و مدیریت در توسعه و رابطه متقابل سیاست، اقتصاد و فرهنگ در تحقق توسعه را نیز در دیگر جوانب تمرکز خود، بررسی کرده است.

«اینجا آفریقاست» به کارگردانی رامین حیدری فاروقی و با حضور و روایت رویا نونهالی بازیگر سینما و تلویزیون در آفریقای جنوبی، زیمبابوه، تانزانیا و اتیوپی تولید شده است.

تاریخچه حزب بعث و جنایات آن

تاریخچه حزب بعث و جنایاتی که این حزب خونخوار به کشورش وارد کرده موضوع مستند «حزب بعث رویای خونین» است که قسمت اول آن ساعت 18 از شبکه مستند پخش می شود.

ساعت 18:30 قسمت دیگری از مجموعه «سیمرغ» با نام «راز آینه» برای پخش در نظر گرفته شده است.

ساعت 19 قسمت 35 از مجموعه «جهانشهری ها» پخش می شود؛ مستندی که در خارج از کشور تولید شده و به معرفی مسلمانان چند ملیتی و فراملیتی می پردازد که هویت های فرهنگی و ملی متکثر و گاه ترکیبی دارند و در نقاط مختلفی از جهان زندگی کرده اند، اما همچنان هویت اسلامی بارزی داشته و در جامعه پیرامون خود مسلمانان فعالی هستند.

یادی از مشهد قدیم در «هویت»

ساعت 19:30 قسمت 15 مجموعه «هویت» برای پخش در نظر گرفته شده که درباره مشهد قدیم است و با استفاده از مصاحبه و تصاویر آرشیوی ساخته شده است.

بخش های مختلف این مستند شامل خیابان، محلات، سلمانی، خانه ها، پدرپیشه، عطاری، درشکه چی، عکاسی فوری، عکاسی غیر فوری، بازار، سینما، رادیو، نمایش، حمام، قناعت، معماری حرم، معماران قدیم حرم، مادر، تغذیه و ... است.

بررسی ادراک کودکان از مفاهیم دینی در «خانه خورشید»

قسمت 12 مستند «خانه خورشید» ساعت 20 پخش می شود و قسمت های دیگر روزهای زوج در همین ساعت روی آنتن می رود.

این مستند تولید مرکز سیما است و در آن به چگونگی «ادراک کودکان از مفاهیم دینی و رشد معنوی آنان توسط خانوادهها» پرداخته میشود.

معرفی جاذبه های طبیعی دیلمان

«دیلمان بهشت نیاکان» مستندی است که قسمت 12 آن ساعت 20:30 و قسمت های بعدی آن روزهای زوج در همین ساعت پخش می شود.

منطقه دیلمان از نواحی منحصر به فرد طبیعی استان به شمار می آید. این مستند تلاش دارد تا جاذبه های طبیعی این منطقه را به تصویر بکشد.

ایرانگردی با جواد قارایی

قسمت دهم مجموعه «ایرانگرد»، ساعت 21 روز شنبه 9 آبان روی آنتن می رود. این مجموعه دیدنی با کارگردانی، تهیه کنندگی و روایت جواد قارایی تولید شده است. تصاویر چشم نواز از ایران، به ویژه مناطقی کمتر دیده شده به همراه توصیه هایی بسیار خوب برای طبیعت گردی از بخش های این برنامه است.

سوانح هوایی ناشی از «خستگی خلبان»

«خستگی خلبان» در ساعت 22 در جدول پخش قرار دارد و به صنعتی می پردازد که میلیاردها دلار چرخش مالی دارد اما توجهی به خستگی اصلی ترین نیروهایش ندارد که همین دلیل کشته شدن صدها نفر در سوانح هوایی می شود.

قسمت دوم مستند «آفریقا» نیز ساعت 23 پخش خواهد شد.

نظر دادن