اولین ها: اولین ها - 5 - اولین شبیه سازی ژنتیکی شده در غرب آسیا

اولین ها

اولین ها - 5 - اولین شبیه سازی ژنتیکی شده در غرب آسیا

اشاره به پیشرفت های ایران دارد که برای اولین بار در تاریخ ایران اتفاق افتاده است که همه آنها در همین 4 دهه گذشته و بعد از انقلاب رخ داده است.

اولین شبیه سازی ژنتیکی شده در غرب آسیا

اولین جانور جهان که به شیوۀ شبیه‌سازی ژنتیکی به‌وجود آمد، نوعی وزغ بود که در سال 1952 توسط دانشمندان آمریکایی تولید شد. اولین ماهی شبیه‌سازی شده هم در سال 1963 توسط یک دانشمند چینی به‌وجود آمد. اما پیچیده‌ترین جانوران، گونۀ پستانداران هستند. اولین جانوری از طبقۀ پستانداران که بشر موفق به شبیه‌سازی ژنتیکی آن شد، گوسفندی ماده به اسم دالی بود که در انگلستان مورد پژوهش قرار گرفت. دالی از سلول پستان یک گوسفند دیگر ساخته شد و در سال 1996 متولد شد. در غرب آسیا، ایران از نخستین کشورهایی بود که تحقیقات دربارۀ شبیه‌سازی ژنتیکی را آغاز کرد. در این زمینه ترکیه مهم‌ترین رقیب ایران بود. اما در 8 مهر 1385، این دانشمندان ایرانی بودند که برای اولین بار در غرب آسیا موفق شدند پستاندار شبیه‌سازی شده تولید کنند.

نظر دادن

نظرها

 • محمداسماعیلی
  محمداسماعیلی

  سلام وتشکر.اماچرا قسمتهای قبل دانلود نمیشه؟

 • رویا خضری

  سلام و عرض خسته نباشید و تشکر . راستش این مستند های کوتاه و پر مفهوم عالی هستند . من میخواستم این مجموعه رو دانلود کنم اما گویا تنها یک کیفیت برای دانلود درج شده . خواهشمندم برای قرار دادن لینک های با کیفیت های hd و 480 و ۷۲۰ و ۱۰۸۰ اقدام کنید

 • محلاتی
  محلاتی

  خیلی عالی هست، آنقدر رسانه ها فریاد زدند ما ایرانی ها بدبخت ترینیم که خودمون باورمون شده، این کار شما غرور آفرین و زیبا است.