• نحوه نمایش:
گردشگری

گردشگری

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است.

به نظر کارشناسان، این صنعت از توسعه‌ای که شایستهٔ آن است برخوردار نبوده‌است. 

لذا این شبکه با حمایت شما عزیزان گامی کوچک برای شناسایی این جاذبه ها بر می دارد.

 • آثار باستانی

  آثار باستانی

  ایران، مصر و عراق قدیمی ترین خاستگاه تمدن بشری را در خود جای داده اند. از تمدن باستانی، کاخ ها، تالارها، معابد و اماکن فراوانی در گوشه و کنار ایران به یادگار مانده اند که دریچه ای از دنیای کهن را بر روی بینندگان می گشایند. آثار باستانی ایران در بسیاری موارد منحصر به فرد هستند و به همین جهت آنان می توانند مهم ترین گزینه برای جذب گردشگر باشند.

 • آداب و سنن

  آداب و سنن

  ایرانیان به مهمان نوازی معروفند. در ایران مراسم خاکسپاری به شیوه دیگری برگزار می شود. اینها همه بخش کوچکی از دنیای رنگارنگ آداب و سنن ایرانیان است. شرایط جغرافیایی و زندگی اقوام  گوناگون در پهنه تاریخ این مرز و بوم تنوع آداب و سنن را به یکی ازشگفتی های ایران زمین تبدیل کرده است. مثلا مراسم برداشت محصول شالیزارهای شمال هم برای یک گردشگر خارجی و هم برای یک هموطن ساکن قشم دلرباست.

 • بوم‌گردی

  بوم‌گردی

  اگر به دنبال آن هستید که برای چند روز و یا حتی چند ساعت از فضای پراسترس و پرهیاهوی زندگی شهری خارج شوید و در مکانی دلپذیر با طبعیت انس بگیرید، مطمئنا کلبه های بوم گردی بهترین گزینه برای فرار از روزمرگی هستند. کلبه های بوم گردی تنها هتل هایی با معماری سنتی و بومی نیستند، بلکه شما با اقامت در این هتل ها در واقع مهمان یک خانواده گردشگری هستید. اقامتگاه ھای بوم گردی معمولا در مناطق روستایی، مناطق بکر طبیعی یا بافت ھا و اماکن تاریخی شکل گرفته و به ھمراه فعالیت ھایی برای شناخت و معرفی بوم، توسط خانواده ھای کارآفرین و جامعه محلی علاقه مند به گردشگری برپا شده اند.

 • ترین‌ها

  ترین‌ها

  بارها شده وقتی وارد شهر دیگری می شویم اهالی محل، در توصیف شهر خود می گویند: این دریاچه زیبا"ترین" دریاچه و یا این رود پرآب "ترین" رود ایران است. اما در عالم رکوردها، ایران چه جایگاهی برای خود کسب کرده است؟ با ما ببینید چه تعداد از "ترین" های دنیا در ایران جای گرفته اند.

 • جشنواره‌ها

  جشنواره‌ها

  جشنواره ها در واقع برنامه هایی در تجلیل رویدادهایی هستند که به صورت متناوب برگزار می شوند. این جشنواره ها می توانند درباره خوراک، پوشاک و فیلم و موسیقی باشند و یا خاستگاه مذهبی داشته باشند.

  برخی مراسم هایی که هر سال در جای جای ایران برگزار می شود در زمره تعریف جشنواره جای می گیرند. جشنواره ها نقشی پررنگ در جذب گردشگران و ترویج آیین های بومی دارند.

 • خوراک

  خوراک

  مسافر زیباترین و بکرترین مناطق طبیعت و یا عجایب هفتگانه معماری جهان هم که باشید، فرقی نمی کند، ما همه به دنبال خوشمزه ترین خوراکی ها هستیم. سفر را نمی شود از خوراک جدا کرد. مگر می شود به شهر یا کشوری دیگر رفت و شیرینی ها، ترشی ها، نوشیدنی ها و غذاهای آن را امتحان نکرد؟ گردشگری خوراک یکی از پرسودترین و جذاب ترین بخش سفر است که برنامه ریزان صنعت گردشگری چشم خود و شکم گردشگران را به آن دوخته اند.

 • زیارت

  زیارت

  زیارت اماکن مقدس همیشه بخشی از زندگی ایرانیان بوده است. ساختن مزار امامزاده­ها، نذر برای آنها و گسترش فضاهای داخلی و جانبی اماکن مقدس نشان از اهمیت فراوان زیارت در باور عمومی مردم دارد.

  سفر زیارتی، سفری با انگیزه دست یافتن به یک تجربه دینی و یا کسب آرامش روحی است. زائر به دنبال محلی امن برای آرامش روحی و معنوی است که در عین حال خرید سوغاتی و گردش در تفرج­گاه­ها و بوستان­ها نیز برای او خالی از لطف نیست.

 • سفرنامه

  سفرنامه

  دنیا، ایران باستان را از طریق سفرنامه ها شناخت. استرابون، گزنفون و دیگر گردشگران یونانی اطلاعاتی از ایران باستان مکتوب کردند که مسلما بدون نوشته های آنان شناخت آن دوره برای ما بسیار سخت بود. در دوران پس از آن نیز، اگرچه همواره کاتبانی در دربار پادشاهان حضور داشتند اما سیاحان با نوشته های خود ما را با زندگی مردم عادی و شرایط زیست آنان آشنا کردند.

  سفرنامه ها بخش های خاک خورده تاریخ و سفر هستند که با وجودشان، مقصد برای گردشگران جالب تر و ملموس تر می شود.

 • سلامت

  سلامت

  همه برای شما آرزوی سلامتی دارند زیرا که سلامتی بزرگترین نعمت است. به دور باشد، اما آن زمان که نیاز به پزشک و دارو و درمان فرا رسد، شهرهای ایران میزبان بسیاری از گردشگران درمانی هستند.

  اگر به دنبال ملاقات با پزشکان اهل فن و یا گذراندن دوران پس از بیماری و یا درمان به شیوه های سنتی هستید، ایران پتاسیل های بسیاری برای این دسته از گردشگران داخلی و خارجی دارد.

 • طبیعت

  طبیعت

  از طیبعت یک کشور چه می خواهید؟ از طبیعت بکر ایران چه می دانید؟ ایران نمونه کم نظیر از تنوع طبیعی است که از چشم بسیاری دور مانده است. دره های عجیب در قشم و هرمزگان، جنگل های پر رمز و راز گیلان و کویر فریبنده شهداد کرمان تنها چند مثال کوچک از جاذبه های طبیعی ایران هستند.

 • موسیقی

  موسیقی

  آداب و رسومی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که موسیقی جزئی از آن نباشد. تفاوت های فرهنگی، قومی، طبیعی و مذهبی در سراسر ایران باعث شده موسیقی در این کشور به یکی از جذاب ترین بخش های گردشگری تبدیل شود. بخشی جذاب که البته مهجور مانده است.

  از موسیقی تاریخ باربد و خراسان و آذربایجان گرفته تا موسیقی محلی خطه شمال و موسیقی های مردم پسند، ایران مهد تنوع موسیقی است و هم اکنون زمان آن است که از نگاهی نو به این بخش از صنعت گردشگری توجه شود.

 • میراث جهانی

  میراث جهانی

  43 سال پیش نمایندگان کشورهای عضو یونسکو تصمیم گرفتند از میراث فرهنگی و طبیعی دارای ارزش جهانی استثنایی، حمایت کنند. آثاری که تخریبشان باعث فقر شدید میراث همه ملل جهان می شود.

  بر اساس این تصمیم، آثار منحصر به فرد و جایگزین ناپذیر، متعلق به هر مرز و بومی که باشند برای تمام بشریت ارزشمند هستند. تا کنون 19 اثر از ایران در فهرست میراث جهانی جای گرفته اند. شما تا چه اندازه با 19 میراث ثبت شده در ایران آشنا هستید؟

 • میراث معنوی و طبیعی

  میراث معنوی و طبیعی

  بیشتر مردم با عبارت "میراث معنوی" ناآشنا هستند و یا کمتر درباره آن شنیده اند. بر اساس تعریف یونسکو میراث معنوی یا intangible heritage شامل سنت‏ها و نمایش‎های شفاهی از جمله زبان که ابزار انتقال میراث فرهنگی معنوی می شود. موسیقی، آداب و رسوم و سنتها همه بخشی از این میراث هستند که همچنان با زیر و بم فرهنگ های بشر پیوند خورده اند.

  به هر میزان که تکنولوژی پیشرفت کند و انسان بتواند پهنه های علم را بگستراند زندگی ما همچنان با طبیعت گره خورده است. میراث طبیعی با شناسایی آخرین زیستگاه های ناب طبیعی دنیا، تلاش دارد با حفظ آنان فرهنگ آشتی و انس با طبیعت را زنده نگاه دارد.

 • گذر زمان (Time Laps)

  گذر زمان (Time Laps)

  تایم‌لپس یا تصویربرداری گاه‌گذر یا گاه‌گشتی یا زمان‌گریز شیوه‌ای از تصویر برداری است که در آن فرکانس ضبط فریم‌ها در یک سکانس، کمتر از فرکانس مشاهده آنها در همان سکانس است. زمانی که نتیجه کار با سرعت عادی پخش می‌شود، به نظر می‌رسد که زمان با سرعت بیشتری می‌گذرد.