پیگیری دغدغه های زیست محیطی یک فیلمساز در «امید یک تالاب»

 

«امید یک تالاب» به تهیه کنندگی و کارگردانی علی تک روستا روایت تالابی در روستای صالحیه شهرستان نظرآباد استان البرز  در شبکه مستند تولید شد. 

تک روستا درباره این مستند گفت: مستند «امید یک تالاب» روایت تالابی در روستای صالحیه شهرستان نظرآباد استان البرز است که در سال ۹۴ بعد از حدود چهل سال، به علت بارش باران و آبگیری از سد کردان مجدداً احیاء می شود،  تالاب صالحیه که در وسعتی ده هزار هکتار  است تنها تالاب استان البرز محسوب می شود و تاکنون حدود صد و بیست گونه پرنده در این تالاب شناسایی شده است.
وی افزود: سوژه اصلی این مستند «امید» است، یکی از جوانان این روستا که با ورود پرندگان مهاجر به این تالاب، دوربینی تهیه کرده و پرندگان زیبای این تالاب را به تصویر می کشد اما در ادامه برای حفظ این تالاب با چالش هایی روبرو می شود. چالش هایی  مثل  ورود فاضلاب صنعتی به تالاب، نداشتن حق آبه ثابت و نبودن محیط بانی و ... که حیات تالاب را با خطر جدی مواجه می کند.
این مستند ساز گفت: دوربین در این مستند همراه سوژه (امید) می‌شود تا در کنار به تصویر کشیدن زیبایی های این تالاب و پرندگان به معضلات و مشکلات تالاب نیز بپردازد. 


تک روستا درباره هدف خود از ساخت این مستند گفت: یکی از مهمترین دلایل تولید مستند «امید یک تالاب» به وجود آمدن ریزگرد و غبار در زمان خشکی تالاب در استان البرز، که تهدیدی جدی برای آلودگی هوا در این استان است. این دغدغه سبب شد این مستند کلید زده  شود و سعی کردیم به موضوعات زیست محیطی تالاب نگاه جامع و کاملی داشته باشیم. 
وی درباره روند تولید این مستند گفت: تولید و مونتاژ مستند «امید یک تالاب» حدود ۸ ماه به طول کشید، در حال حاضر صداگذاری و اصلاح رنگ تمام شده و به زودی برای پخش از شبکه مستند سیما  آماده می‌شود.
تهیه کننده و کارگردان  این مستند تلویزیونی علی تک روستا و از دیگر عوامل آن می‌توان به تدوین: حمید مشایخی، تصویر بردار: علی تک روستا، مدیر تولید: رضا رستمی قاضی کلایه، صداگذاری: سعید بابایی، اصلاح رنگ و نور: آرمین به امید حق، مدیر تدارکات: سید ابوالفضل محمدپور و مجری طرح: مرکز فرهنگی میثاق اشاره کرد.

 

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها